Nezařazené

Fujifilm X10 – kratičce v ruce

Kompaktní Fujifilm FinePix X10 jsem tu krátce představil začátkem září a v sobotu jsem ho měl, zase krátce, v ruce. Moc mě potěšil, zde povykládám, proč. Připomenu, že jde o zcela nový model, žádná odvozenina čehokoli známého: je určen fajnšmekrům, kteří si potrpí na kvalitu ve všech směrech.

Kompaktní Fujifilm FinePix X10 jsem tu krátce představil začátkem září a v sobotu jsem ho měl, zase krátce, v ruce. Moc mě potěšil, zde povykládám, proč. Připomenu, že jde o zcela nový model, žádná odvozenina čehokoli známého: je určen fajnšmekrům, kteří si potrpí na kvalitu ve všech směrech. Přístroj je z hořčíkové slitiny, jeho jakoby kožený polep nás vrací do starých zlatých časů a hlavně – má optický hledáček! Na ten jsem byl zvědavý nejvíc, protože kolem něho bylo nejvíc dohadů. Takže: ano, je velký, jasný, samozřejmě bez jakýchkoli údajů. Není to tedy hybrid, jako je hledáček v modelu X100, o které jsem tu referoval v srpnu

 


Hledáček má trochu soudkovou vadu, ale na tom opravdu nezáleží. Zoomuje v souladu se čtyřnásobným zoomem přístroje (ekv. 28 až 112 mm, vysoká světelnost F2.0 – F2.8). Objektiv má tu zvláštnost, že funguje jako vypínač – když jím zatočíte, zapnete přístroj a zároveň vysunete objektiv do pracovní polohy. Uvnitř je dvoujádrový procesor, který zpracovává data z EXR snímače. Firmware nabízí tři hlavní režimy, jeden zaměřený na vysoké rozlišení jasně osvětlených scén, druhý na velký dynamický rozsah (kresba ve stínech i světlech) a třetí zaměřený na vysokou citlivost s minimem obrazového šumu. To jsou tři základní oblasti, na něž je zaměřena automatika rozeznání scény. Ta počítá s 99 různými kombinacemi. Přístroj samozřejmě nabízí i focení do RAWu a firma nadále spolupracuje s firmou Silkypix, která produkuje vynikající konvertor a tento soft používá např. Panasonic. Přístroj má vyskakovací blesk, tedy spíš bleskýček, ale má taky sáňky na pořádný systémový blesk a lze k němu připojit odpalovačku externích blesků v režimu slave. S potěšením jsem si vyzkoušel kruhový volič expoziční kompenzace. Na kruhovém voliči najdeme cestu k plynulému panoramatu – lze dělat panorama až 360 stupňů, ale lze dělat i panoramata méně extrémní. Prostě, když přestanete švenkovat, přístroj přestane zaznamenávat pohyb a uděláte panorama tak široké, jak potřebujete. Na šířku i na výšku! Skvělá věc.

Na ukázce nahoře je vlevo snímek při denním, vpravo v umělém světle

Mimořádně mě zajímal EXR automatický režim. Nebyl čas na důkladné prozkoumání, ale ulovil jsem dvě fotky ve špatném světle, jednu na 1600 a hlavně na 3200 ISO a obě jsou velmi použitelné. Těch 3200 pořídil aparát na několikrát a dvoujádrový procesor data vyhodnotil a vyházel z nich šum. Skvělá věc.

Na ukázce nahoře je vlevo snímek při 1600 ISO a vpravo 3200 ISO (vícenásobná expozice)

Kresbu a dynamický rozsah těžko posuzovat při tak bleskové prohlídce, nicméně se zdá, že jsou přinejmenším na obvyklé velmi vysoké úrovni. Přístroj dovezli pracovníci polského Fujifilmu na ukázku a jim děkuji za první seznámení., A budu se těšit v listopadu na důkladné prozkoumání tohoto přístroje, který má jasnou šanci dostat se do sféry vrcholného zájmu náročných fotografů, kteří touží po „něčem jako leica“, aby to mohli mít pořád u sebe. Olympus XZ1 rozhodně je takový kompakt a zdá se, že v téhle X10 dostává zdatnou konkurenci.