Nezařazené

Fujifilm X-Pro 1 na delší chvilku v ruce

Vzorky tohoto unikátního přístroje k nám zalétnou jen občas a na krátkou chvíli a jen o ně mezi recenzenty velký zájem, proto ani tentokrát jsem nemohl mu věnovat více než několik hodin. Ale pořád to je víc než několik minut, což bylo při prvním setkání koncem dubna.

Vzorky tohoto unikátního přístroje k nám zalétnou jen občas a na krátkou chvíli a jen o ně mezi recenzenty velký zájem, proto ani tentokrát jsem nemohl mu věnovat více než několik hodin. Ale pořád to je víc než několik minut, což bylo při prvním setkání koncem dubna.

Nejdříve stručně zopakuji, že jde o přístroj s výměnnou optikou, tedy mirrorless, s čipem 23.6mm x 15.6mm (APS-C) X-Trans CMOS se 16,3 Mpx. Čip má zcela nově řešenou masku: červené, zelené a modré filtry nejsou sestavené do čtverců po čtyřech (2 zelené a po jednom červený a modrý), jak to má klasická Bayerova maska, ale jsou řazeny do bloků 6 x 6, takže zelené v nich vytvářejí bloky 2×2 a červený a modrý jsou křížem se zeleným uprostřed. Toto uspořádání vedlo k odstranění filtru, který v tradičním řešení zabraňuje vzniku moaré – to jsou jakési mapy, které vznikají při fotografování pravidelných struktur, jako jsou typicky tkaniny. Výrobce upozorňuje, že inspirací bylo nahodilé rozmístění zrn sloučenin stříbra ve filmové emulzi. Onen filtr rozostřuje detaily, takže bez něho by snímky měly být ostřejší. Přirozeně, že demozaikování (= generování barevných kanálů, tedy fakticky vytváření barevného obrazu) je zde složitější a vyžadovalo konstrukci nového procesoru.

 


Pocity
Přístroj je rozměrný a těžký , 140 x 82 x 43 mm na 420 g, ovšem budí dojem nádherné klasické mechaniky. Slovo solidní se vám neustále noří v mysli, když přistroj držíte v ruce. Vzhledem a pocitem hodně připomíná leiku, tuto fotografickou legendu, a to jistě je i výrobcův cíl. Ovládací prvky znamenají příklon ke klasice. Tři dosud nabízené objektivy – 35/1.4, 18/2.0 a 60/2.4 – mají clonový kroužek. Na horní stěně těla je kruhový volič časů a volič expoziční kompenzace. Jak na clonovém kroužku, tak na voliči časů je i poloha A (automat). Jakmile je na objektivu i těle A, přístroj fotí v automatickém režimu, obdobně se nastaví priorita clona (A na objektivu) nebo času (A na voliči času), případně plný manuál. Spoušť je spojená s vypínačem.

 


Na zadní stěně mnoho ovládacích prvků není. Na pravou ruku nahoře je uzávěr expozice a ostření, pod tím je Q – quick menu, výborná pomůcka, kdy si otevřeme menu na třípalcovém (pevném) displeji a rollerem nastavujeme hodnoty. Samostatné tlačítko má drive – tedy volič režimu jednotlivé záběry / série, případně bracketing a panorama, dále pak jsou samostatná tlačítka na režim měření expozice a ostření. Vpravo od displeje je čtyřcestný volič, má dedikovaný jen směr nahoru (makro) a ostatní tři tlačítka slouží jen k pohybu v menu. Vpravo od hledáčku je přepínání hybridního hledáčku – lze mít režim očního senzoru, nebo jenom hledáček, jenom displej a lze obsah displeje vložit do hledáčku.

 


Hledáček komunikuje s objektivy, takže se přizpůsobuje ohnisku, nicméně skutečně použitelný je jen při ohnisku 18 mm, při delších ohniscích je míra nepřesnosti optického hledáčku za praktickou hranicí. Je nutno přepnout na elektronický hledáček a pak je samozřejmě vše v pořádku, do něho si můžeme nastavit i histogram, vodováhu a samozřejmě i menu. Hledáček je prima, bohužel za tu cenu, že nemá korekci oční vady, což my dioptrici velmi nelibě neseme. Druhý výtka je mířena na rychlost autofokusu. S tou je spojeno i chování spouště, která má dlouhý chod a je nutno ji poměrně silně tisknout. Nějaké rychlé intuitivní „street photo“ je zde fakticky nemožné.

Obrazová kvalita
Měl jsem k disposici všechny tři objektivy. Všechny tři jsou vysoce kvalitní, mně nejvíc vyhovovala osmnáctka s ekvivalentem 28 mm, světelná 2.0. Zatímco živou fotografii si nedovedu s tímto přístrojem moc dobře představit, krajinářská fotografie a portrétní fotografie by mohly přinést vynikající výsledky. Obraz je ostrý, příjemně brilantní s vysokým dynamickým rozsahem. Pro určitý typ snímků má jistě velký význam i objektiv 35/1.4, já to ohnisko moc rád nemám, ale někdo se může radovat s malé hloubky ostrosti při F1.4.

Na malou hloubku ostrosti jsem narazil i při krátké zkušenosti s objektivem f=60 mm. Při letmé portrétní fotografii záleželo opravdu na precizním posazení ostřicího bodu i při cloně F5.6. Za samostatnou kapitolu si zaslouží zmínka o ISO. Fotil jsem při prudkém lijáku na 3200 ISO a dokonce na 25600 ISO, přičemž i 6400 ISO bylo naprosto bez problému a uspokojilo by i náročného pixlopicha zvyklého rejdit nosem po monitoru při 100% zvětšení.

 

Vlevo 3200 ISO, vlevo dole 6400, vpravo dole 25600 ISO

Shrnutí
Fujifilm X-Pro1 se mi po první praktické zkušenosti jeví jako vysoce kvalitní fotoaparát, vhodný pro uvážlivou fotografii i za světelně náročných podmínek. Je bezpochyby určen profesionální práci zvláště v interiérech – zde se využije i tichý chod jeho závěrky a samozřejmě schopnost zvádat světelné rozdíly a pořizovat snímky i při velmi vysoké hodnotě ISO bez rušivého šumu. Za největší zápor pokládám pomalost ostření a jakousi vzpurnost kombinátu spoušť – vypínač, přičemž nevylučuji, že jde o vlastnost tohoto konkrétního kusu. Přišlo by mi divné, kdyby to výrobce tak chtěl. Samozřejmě, nelze se nezastavit u ceny, ta je 44 tisíc za tělo, cena kontrastuje s poměrně přiznivými cenami za objektivy, osmnáctka jde ta 15 tisíc, 35/1.4 také za 15 a 60 makro za 17 tisíc. Tělo s osmnáctkou tedy přijde na 60 tisíc a za to dnes máte full frame Nikon D700 s pevnou 28/1.8. Dodávám pro úplnost – opakuji, jde o profesionální přístroj, jeho úkolem je vydělávat svému majiteli peníze a má takové vlastnosti, které to za specifických okolností dokážou a pak jdou cenové úvahy jinými cestičkami: je to kompakt s obrazovými vlastnostmi, jež si s velkým přístrojem nezadají, relativně malý a tichý. I za to se platí.

Ukázky:
Snímky 1 až 4 s objektivem f=35 mm, 5 až 8 s objektivem f=18 mm,

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12



Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního fotoaparátu Fuji FinePix X-Pro1?