Nezařazené

Fujifilm X – Pro 1 na chvilku v ruce

Na novinářském semináři jsme se o produkční kus této novinky tahali, takže na každého vybyla jen chvilka. Ale máme povoleno zveřejnit ukázky! Tento kompakt pro profesionály jsem tu představil letos v lednu. Připomínám, že je to součást aristokratického rodu X, v něčem navazuje na pozoruhodnou X 100, recenzoval jsem loni v srpnu. Je to přístroj s čipem 23.6mm x 15.6mm (APS-C) X-Trans CMOS se 16,3 Mpx. Čip má zcela nově řešenou masku: červené, zelené a modré filtry nejsou sestavené do čtverců po čtyřech (2 zelené a po jednom červený a modrý), jak to má klasická Bayerova maska, ale jsou řazeny do bloků 6 x 6, takže zelené v nich vytvářejí bloky 2×2 a červený a modrý jsou křížem se zeleným uprostřed. Toto uspořádání vedlo k odstranění filtru, který v tradičním řešení zabraňuje vzniku moaré – to jsou jakési mapy, které vznikají při fotografování pravidelných struktur, jako jsou typicky tkaniny. Výrobce upozorňuje, že inspirací bylo nahodilé rozmístění zrn sloučenin stříbra ve filmové emulzi. Onen filtr rozostřuje detaily, takže bez něho by snímky měly být ostřejší. Přirozeně, že demozaikování (= generování barevných kanálů, tedy fakticky vytváření barevného obrazu) je zde složitější a vyžadovalo konstrukci nového procesoru.


Přístroj má výměnnou optiku, zatím jsou k disposici tři objektivy, snad ještě letos by měly přijít tři další, detaily sděleny nebyly. Jsou to objektivy Fujinon se speciálním X bajonetem, samy jsou označení XF. Stávající tři jsou 18mm na F2, 35 mm na 1,4 a 60 mm na 2.4, je to makroobjektiv s hranicí ostření 267 mm. Zmíněný bajonet využívá toho, že zde není nízkofrekvenční filtr, takže vzdálenost posledního členu od roviny čipu je minimální, objektiv 18 mm ji má jen 11 mm. Zajímavé je, že objektivy mají prstenec pro ruční nastavení clony. To je dnes vskutku zvláštnost. K přístroji dodávají adaptéry, především pro objektivy Leica s bajonetem M. Z tiskové zprávy není zcela patrné, jak bude zajištěna kontrola zaostření při použití tohoto adaptéru. Při použití takového objektivu je nutné zadat ohniskovou vzdálenost, aby se správně nastavil rámeček v hledáčku.


Přístroj má optický průhledový hledáček – stejně jako X100 je hybridní, tedy lze do něho promítnout informace jako v elektronickém hledáčku. Jak to funguje jsem popsal v recenzi X100 loni v srpnu. https://www.digineff.cz/art/jakejeto/110817fuji_x100.html Hledáček je dostatečně jasný a dobře funguje i jako elektronický hledáček. Nemá korekci oční vady, přinejmenším jsem ji neobjevil, ale možná jsem se špatně díval.


Setkání s přístrojem bylo vskutku bleskové. Ovládání je podobné jako u dalších přístrojů řady X. Na mohutném voliči nastavujeme čas, velmi dobře umístěný další kruhový volič ovládá expoziční kompenzaci. Za denního světla ostřil docela rychle a také odezva spouště byla dobrá. Fotil jsem uvnitř chrámu svatého Víta, tam už to s ostřením bylo horší, přístroj občas tápal. Pokud jde o kvalitu kresby, použil jsem jen jeden objektiv, širokoúhlou osmnáctku, ekvivalent 24 mm. To je velmi dobré ohnisko pro živou fotografii, úhel je dostatečně široký a zkreslení je minimální. Osmnáctimilimetrový Fujinon rozhodně odvedl dobrou práci.

Přístroj nemá low pass filtr. Nikdo neměl proužkatou košili, takže jsem nemohl výhodu originálního řešení čipu ověřit. Na fotce nevěsty si ale všimněte červené kytice, s červenou barvou se nový čip potýká stejně urputně, jako ty ostatní. Nicméně dynamický rozsah je velmi dobrý, kolegové z Fujifilmu odvážně vystrčili na sluníčko nevěstu a vidíte, že přepaly jsou minimální a temné partii na thůjích jsou prokreslené.


Co dodat k dalším ukázkám? Na tomto srovnávacím snímku máme citlivost ISO 1600, 3200 a 25800.


Na snímcích jsem nenalezl významnější stopu chromatické aberace – tohle je výřez 100% z kraje obrazu.


Také dynamický rozsah je zřejmě velmi dobrý – zde vidíte, že převažovala temná plocha, kompenzace expozice žádná (snímek je mezi ukázkami dole, a přepal v jasných mracích je minimální.


Bezesporu je to unikátní aparát – Leica M9 je přece jen v jiné kategorii. Praxe prověří, pro které odvětví fotografické práce je tento přístroj ideální. Je poměrně velký a těžký a není zřejmě žádný rychlík, zato má výborný dynamický rozsah (a to jsme nelaboroval s funkcí DR) a zajímavé je i podání barev – zde Fujifilm rozšiřuje svoje simulace efektu analogového filmového materiálu pro simulaci výsledku z procesu negativ – pozitiv. Hlavním polem působnosti zřejmě bude uvážlivá práce využívající kvalit špičkových objektivů s pevným ohniskem.

Ukázky:

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12



Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního fotoaparátu Fuji FinePix X-Pro1?