Nezařazené

Fujifilm X-Pro 1, kompakt pro profesionály

Kompakt pro profesionály se samozřejmě už dávno vyrábí, je to digitální Leica, poslední model M9. Fujifilm se rozhodl na její pozici zaútočit a model X-Pro 1 je výsledek toho útoku. Je to robustní přístroj s čipem 23.6mm x 15.6mm (APS-C) X-Trans CMOS se 16,3 Mpx. Má na sobě množství ovládacích prvků a vypadá opravdu velmi profi – chválabohu, že nepřevzal poněkud odpudivou plechovost svého předchůdce X100. Čip má zcela nově řešenou masku: červené, zelené a modré filtry nejsou sestavené do čtverců po čtyřech (2 zelené a po jednom červený a modrý), jak to má klasická Bayerova maska, ale jsou řazeny do bloků 6 x 6, takže zelené v nich vytvářejí bloky 2×2 a červený a modrý jsou křížem se zeleným uprostřed. Toto uspořádání vedlo k odstranění filtru, který v tradičním řešení zabraňuje vzniku moaré – to jsou jakési mapy, které vznikají při fotografování pravidelných struktur, jako jsou typicky tkaniny. Nové uspořádání je dobře znázorněno na stránce Fujifilmu. Výrobce upozorňuje, že inspirací bylo nahodilé rozmístění zrn sloučenin stříbra ve filmové emulzi. Onen filtr rozostřuje detaily, takže bez něho by snímky měly být ostřejší. Přirozeně, že demozaikování (= generování barevných kanálů, tedy fakticky vytváření barevného obrazu) je zde složitější a vyžadovalo konstrukci nového procesoru.


Přístroj má výměnnou optiku, zatím jsou k disposici tři objektivy, do tří let jich má být celkem devět na výběr. Jsou to objektivy Fujinon se speciálním X bajonetem, samy jsou označení XF. Stávající tři jsou 18mm na F2, 35 mm na 1,4 a 60 mm na 2.4, je to makroobjektiv s hranicí ostření 267 mm. Zmíněný bajonet využívá toho, že zde není nízkofrekvenční filtr, takže vzdálenost posledního členu od roviny čipu je minimální, objektiv 18 mm ji má jen 11 mm. Zajímavé je, že objektivy mají prstenec pro ruční nastavení clony. K přístroji se budou dodávat adaptéry, především pro objektivy Leica s bajonetem M. Z tiskové zprávy není zcela patrné, jak bude zajištěna kontrola zaostření při použití tohoto adaptéru. Při použití takového objektivu je nutné zadat ohniskovou vzdálenost, aby se správně nastavil rámeček v hledáčku.


Přístroj má optický průhledový hledáček – stejně jako X100 je hybridní, tedy lze do něho promítnout informace jako v elektronickém hledáčku. Jak to funguje jsem popsal v recenzi X100 loni v srpnu.


Přístroj bude ve vyšší cenové třídě, tělo za 1700 dolarů a objektivy v řádu 600 dolarů. Je zaměřen na profesionály – zde bude podstatná rychlost ostření a samozřejmě i rychlost sériového snímání. Ta je 3, případně 6 snímků / sec. Přístroj X100 je v tomto ohledu ne moc dobře řešený a zoufale pomalé ukládání RAW snímků X100 bylo příčinou velkých kritik. Uvidíme, zda je nedostatek řešen. Já vyčítám – pokud mohu z tiskové zprávy dělat nějaké závěry – jen pevný LCD, trvám na tom, že výklopný displej k vážně míněnému digitálu patří a podotýkám, že jeden z dalších rivalů tohoto přístroje je Sony NEX 7 a ten výklopný displej má. Můj údiv, dokonce i pochybnost vyvolalo řešení blesku – není vestavěný, jsou zde sáňky pro blesk EF-X20, který moc důvěry nevyvolává, není výklopný. Specifikace zatím nejsou na internetu. Buď jak buď, tento model je mimořádně zajímavý a na prozkoumání se upřímně těším.