Nezařazené

Fujifilm X-M1

Do rodiny kompaktů s velkým čipem APS-C a s výměnnými objektivy přibyl cenově dostupnější model s čipem stejným, jako má pekelně drahý X-Pro1. A z mého hlediska hlavně: má výklopný displej!

Do rodiny kompaktů s velkým čipem APS-C a s výměnnými objektivy přibyl cenově dostupnější model s čipem stejným, jako má pekelně drahý X-Pro1. A z mého hlediska hlavně: má výklopný displej!

Přístroj má šestnáctimegový X-Trans CMOS APS-C čip ošetřovaný procesorem EXR II. Připomenu, že jde o čip bez filtru proti moaré, se spojenými barevnými filtry , červené, zelené a modré filtry nejsou sestavené do čtverců po čtyřech (2 zelené a po jednom červený a modrý), jak to má klasická Bayerova maska, ale jsou řazeny do bloků 6 x 6, takže zelené v nich vytvářejí bloky 2×2 a červený a modrý jsou křížem se zeleným uprostřed.
V základním nastavení má citlivost 200 – 6400 ISO, rozšířený mód 100 – 25600. Sériové focení 5,6 oken / sec a video full HDS 1920 bodů na delší straně při 30, fps, stereozvuk. Displej je výklopný, 120 stupňů nahoru, 80 dolů. Má vestavěnou wi-fi.


Každého napadne, v čem by tedy měl být ochuzený, aby se ospravedlnila nižší cena? Tělo má stát 700 dolarů, kdežto doposud „levný“ X-E1 stojí tisíc dolarů v cizině, u nás 24 tisíc korun? Nemá ani průhledový, ani hybridní, ani elektronický hledáček. Nemá žádný a nelze k němu připojit externí. Má nový stabilizovaný setový objektiv 16-50/3,5-5,6. Parametricky jde trochu dolů oproti stávajícímu 18-55/2,8-4, je menší a tělo má plastové. Lze koupit i novu palačinku 27 mm/2,8, to pak je velmi malý základní objektiv s ohniskem ekv. 40 mm a výtečnou světelností. V recenzi na X-E1 jsem si pochvaloval ovladatelnost, ta je zde zřejmě podobná: podstatné je, že přístroj má dva rollery a to je nezbytný předpoklad k pocitu, že „to máte v ruce“. Je sympaticky malý i ve srovnání s ostatními modely řady X. Především je nižší než X-E1 a to velmi užitečné Q-tlačítko se přestěhovalo zcela dolů. Zůstala příjemná opora pro palec pravé ruky s vyčuhujícím rollerem, kouká jako klokaní mládě z kapsy. Příjemné řešení! Přibyla spoušť pro video. Při pohledu shora však najdeme ochuzení oproti X-E1. Ze spouště zmizel závit pro drátěnou spoušť. Místo kruhového voliče rychlosti závěrky je tu běžný kruhový volič režimů a není tu kolečko na expoziční korekci, jenom roller. Ten však ovládá korekci v režimech P,S a A, kdežto v režimu M ovládá závěrku.


K milým vychytávkám patří vyskakovací blesk, který lze namířit vzhůru a použít ho k odrazu o strop. Při 200 ISO má dosah 7 m. Aktivní sáňky komunikují s externím bleskem, avšak nikoli s externím mikrofonem. Ostření je na kontrast, je zde funkce „focus peaking“ známá primárně z přístrojů Sony NEX – zaostřený objekt má zvýrazněné kontury. To je velmi výhodné už proto, že s adaptérem lze používat i Leica objektivy, samozřejmě v režimu ručního ostření a to je pak „focus peaking“ velmi vítaná pomůcka.