Nezařazené

Fujifilm X-E2

Jde o druhou generaci přístroje, který přivedl systém mirrorless z dílny Fuji do cenové oblasti přístupnější širším vrstvám zájemců. Jde o přístroj s velkým APS-C čipem a výměnnou optikou, která dnes už má velmi širokou nabídku. Model X-E1 byl velmi dobře přijatý (včetně mne), v čem je pokrok X-E2? Jde o druhou generaci přístroje, který přivedl systém mirrorless z dílny Fuji do cenové oblasti přístupnější širším vrstvám zájemců. Jde o přístroj s velkým APS-C čipem a výměnnou optikou, která dnes už má velmi širokou nabídku. Model X-E1 byl velmi dobře přijatý (včetně mne), viz třeba můj článek z konce loňského roku. Vzhledově se X-E2 od předchůdce prakticky neliší. Na horní stěně má sympatické voliče korekce expozice a rychlosti závěrky. Vzadu nás zaujme okulár elektronického hledáčku, ten má skvělé 2,4 megové rozlišení. Mne zklamalo, že nepřibyl výklopný displej (rozlišení se zvýšilo na 1 mega), pro něj si musíme jít na model X-M1 nebo X-A1, ovšem bez elektronického hledáčku.


Hlavní změny jsou uvnitř. Snímač X-Trans CMOS II je stejný jako ve špičkovém modelu X100S, tedy je hybridní a ve spolupráci s procesorem EXR Processor II dosahuje vynikajících hodnot autofokusu.

Rozsah ISO je 200-6400, v JPEG rozšiřitelné na 100-25600. Do procesu tvorby obrazu je zařazen Lens Modulation Optimizer potlačující aberaci a difrakci (ohyb přes lamely clony při vysokém zaclonění). Zde je třeba upozornit, že LMO koriguje individuálně všechny objektivy Fuji řady X. Vestavěné wi-fi začíná být u lepších modelů samozřejmostí, stejně jako full HD video 1920 bodů. Uspořádání ovládacích prvků na zadní stěně zůstalo prakticky beze změny (dříve oddělené AF-L a AE-L je sloučeno a místo AE-L je Q tlačítko, tedy rychlé menu, to je rozhodně změna k lepšímu. Čtyři tlačítka jsou definovatelná. Podle výrobce došlo k 60 drobným změnám oproti modelu X-E1. Rozměry jsou 129x75x37 mm, váha 350 g.Tělo stojí 27 tisíc, v kitu s objektivem 18-55 pak stojí 35 tisíc (leden 2014).