Nezařazené

Fujifilm X-E1

V patách profi přístroji X-Pro 1 jde X-E1, mirrorless s čipem APS-C 16 Mpx a s výměnnými objektivy. A co hlavního – za rozumnou cenu! Jsem možná Strýček Skrblík, ale vždycky se ptám, kolik chechtání za své peníze dostanu a ve svém referátu o modelu X-Pro 1 jsem se pozastavoval nad tím, že mě s objektivem přijde na šedesát litrů. To je pak na každém, zdali do toho půjde, kvalitní přístroj to bezesporu je a svoje příznivce si najde. To Leica stojí dvakrát tolik a taky má své fandy. Nicméně mnoho lidí cena odradí… a já bych tolik peněz nedal.

 


Nicméně tento X-E1 by měl stát 1000 dolarů (tělo), tedy dvacet tisíc, a to je opravdu zcela jiná píseň. Navíc Fujifilm přišel se dvěma novými objektivy taktéž za cenu vysokou, leč nikoli nesmyslnou, setový objektiv 18-55/2.8-4.0 a XF 14/2.8 a to už je hodně zajímavé, tím spíš, že na začátku příštího roku mají přijít další objektivy s bajonetem X od Fuji. Se setovým objektivem by měl X-E1 přijít na 1400 dolarů, tedy našich 28 tisíc a to je rozumná cena za přístroj takových kvalit. Snímač je APS-C X-Trans CMOS (uff… prostě, je to APS-C, jako mají menší zrcadlovky) , má 16.23 milionů pixelů. Procesor je EXR Pro, jedno i druhé identické s modelem X-Pro1. Co je ale hit tohoto modelu je elektronický hledáček OLED s rozlišením 2.36 bodů. Výrobce u tohoto modelu oželel jinak skvělý hybridní opto/elektronický hledáček a drží se čisté elektroniky, ovšem 2,36 mega slibuje jasný a velký obraz – samozřejmě s možností zobrazit všemožné údaje, menu a kontrolní fotky. Kvůli rozměrům se zde redukoval LCD displej na zadní stěně na 2,8 palců. Přístroj má vysouvací blesk, rozsah ISO v základním režimu od 200 do 6400, lze rozšířit až (asi nepoužitelných ) 25600. Video je ve Full HD. Zpoždění závěrky je inzerováno 0,05 vteřiny a na jedno nabití aku 350 fotek, to je víc než X-Pro1. Míry jsou 129 x 75 x 38 mm , váží 350 g, tedy stejně jako kompakt X10.

Oproti X-Pro má něco navíc, vestavěný blesk, slot pro externí mikrofon a dálkové ovládání přes USB port. Rozdíly jsou ve firmware, ale na cestě je prý změna firmware pro X-Pro 1, takže síly se vyrovnají. Především se zvýšila rychlost autofokusu – pomalost jsem vytýkal ve svém článku i já.

Co k tomu dodat?
Na úsudky si počkáme, až budeme mít přístroj v ruce. Nicméně se zdá, že Fujifilm obětoval na oltář vlasti hybridní hledáček, uvolnil elektronický OLED hledáček s ohromujícími parametry a snížil cenu na polovinu. Je to zřetelná „malá domů“, jíž napravil blamáž mudrců s oddělení marketingu, která poškodila jinak vynikající produkt. Nástupem X-E1 asi zazvoní umíráček pro X-Pro 1, ale uvolní se cesta velice slibnému systému. Nezapomínejme, že Fujifilm byl i v době analogu producent nesmírně zajímavých profi přístrojů, míval jsem jejich 6×7 dálkoměrný přístroj, to byl velmi oblíbený stroj ve své době. Papírově nový přístroj nastupuje proti dvěma současným esům, Sony NEX 7 a Olympus OM-D. Vzhledem k nabídce optiky bude podle mého odhadu znamenat nepříjemnou konkurenci hlavně pro NEX 7. Ale uvidíme, až… skutečně uvidíme.