Nezařazené

Fujifilm X-A10

Bude to možná jedna z posledních novinek roku 2016 – jde o bezzrcadlovku s 16,3 megovým snímačem s výměnnými objektivy. Pod stromeček ale s tím nepočítejte, na trhu bude v únoru 2017. Tahle řada X-A je nejlevnější řada mezi bezzrcadlovkami Fujifilmu. Na trhu je čtyřiadvacetimegová X-A3, která v kitu s objektivem 16-50 II stojí 17490. Model X-A10 podle specifikací je o něco očesaný. Především má menší čip, přičemž 16,3 mega je naprosto víc než dostatečné rozlišení a naopak, zvětšení fotodiod by se mělo příznivě projevit v menším šumu při vysokých hodnotách nastavení citlivosti. Citlivost má rozsah 200 až 6400 v normálním módu, v rozšířeném až 25600. V softwarové výbavě jsou tradičně zařazeny simulace filmů, je jich celkem šest, včetně černobílého Monochrome. K tomu připočtěme ještě deset kreativních filtrů od rybího oka po pop barvy a parciální barvu.


Přístroj je zaměřen na nenáročné zábavné focení. Displej je výklopný až o 180 stupňů, takže se s ním dobře dělají selfíčka. K dobrému výsledku přispívá Portrait Enhancer – vylepšení pleti. Lze nastavit detekci očí, detektci úsměvu nebo „Buddy timer“ – přístroj exponuje, když se k sobě přiblíží dvě osoby, kdežto „group timmer“ exponuje, když skupina osob dosáhne nastaveného počtu.


Přístroj nemá sáňky pro externí blesk, má ale vestavěný blesk. Cituji z tiskové zprávy: Vestavěný výklopný blesk podporuje systém Super Intelligent Flash, který přesně ovládá světelný výkon blesku podle fotografované scény. Při fotografování portrétů v interiéru při slabém osvětlení nebo malých předmětů či jídla sníží systém ovládání blesku jas světlých míst, aby snímek vypadal přesně realisticky. Přirozených barev a jasu lze dosáhnout i při fotografování scén osvětlených zezadu nebo při fotografování osob za jasného slunečního světla, které vytváří v obličeji ostré stíny. Na to snižování jasu světlých míst budu zvědav…


Elektronická závěrka dosahuje hodnoty až 32tisíciny vteřiny. Video je skromné HD 1080/30 a pomalejší, při pořizování videa se využije optická i elektronická stabilizace. V přístroji je vestavěná wifina. Cituji z tiskové zprávy:

Nyní si můžete do svého chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout aplikaci FUJIFILM Camera Remote a pomocí funkce bezdrátové komunikace přenášet snímky a videa do svého zařízení jediným dotykem prstu, aniž byste museli zadávat přihlašovací jméno nebo heslo. Dále si můžete na chytrém telefonu zobrazit a vybrat snímky uložené ve fotoaparátu a importovat je do svého zařízení. Kromě toho můžete doplňovat informace o místu pořízení snímku, které získáte pomocí chytrého telefonu nebo tabletu. –
Funkce fotografování na dálku umožňuje zaostřit a aktivovat spoušť fotoaparátu a dokonce nastavovat expozici a další nastavení pomocí chytrého telefonu nebo tabletu. Aplikace umožňuje kromě fotografování na dálku i provádět základní operace jako dotykové ostření nebo upravovat dobu expozice a nejrůznější nastavení fotografování a dokonce i spouštět záznam videa. To usnadňuje fotografování skupinových snímků, autoportrétů nebo snímků přírody, kdy můžete sestavit kompozici snímku na dálku. – Snímky lze též posílat přímo z fotoaparátu na tiskárnu Instax SHARE pro okamžitý tisk.
Fotoaparát nabízí připojení přes Wi-Fi®*3 pro snadné zálohování dat z fotoaparátu do vašeho počítače, pomocí software AutoSave.

Cena novinky stanovena ještě nebyla, na webu ještě není ani cena v dolarech, nicméně by měla logicky být nižší než X-A3 za 17490 Kč.