Nezařazené

Fujifilm X-A1

Když napíšu -za rozumné peníze- neznamená to zhola nic. Nicméně nejnovější model systémového kompaktu či mirrorlessu od Fuji je levnější i než doposud nejlevnější MX1 čistě proto, že má jednodušší čip. Fujifilm si vždy zakládal na důmyslně řešených čipech upečených ve vlastní kuchyni a také nedávno uvedený MX1 (mohli jste ho zahlédnout v mém videu o hledání motivu) je vybaven čipem řady X-Trans, navazující na čipy EXR. V novince X-A1 nasadil Fujifilm tradiční šestnáctimegový CMOS s Bayerovou maskou (červený, modrý a dva zelené filtry nad fotodiodami do čtverce) a zamontoval ho do těla X-M1, čímž vzniklo cosi jako chudší bratříček. Přístroj si zachovává dobré vlastnosti o něco staršího sourozence, především má výklopný LCD displej s 920 tisíci body a je schopen wi-fi komunikace. Přístroj má výměnné objektivy a bude v základním kitu dodáván s objektivem 16-50/3.5-6.7 OIS, po přepočtu jde o cca 24-75 mm objektiv. České ceny neznáme, ale podle dolarové oblasti by měl nový model stát o cca čtyři tisíce korun i s objektivem méně než XM1. Ten stojí s tímto objektivem 21 tisíc, takže bychom byli na nějakých 17 tisících a to je za přístroj vybavený čipem velkým APS-C v roce 2013 velmi příjemná cena.


Politika Fujifilmu směřuje od vrcholového modelu, to byl X1 Pro k údajně jednodušším a levnějším a tudíž dostupnějším modelům. Ta Pro jednička stojí s pevným 18 mm pancake objektivem ještě dnes sedmačtyřicet tisíc, uvádím pro ilustraci, o jaké cenové rozpětí jde.

Osobní zkušenost mám největší s X E1 s objektivem 18-55, s nímž jsem vymetl kde co v Burmě čili Myanmaru. Tento model stojí se zmíněným objektivem třiatřicet tisíc. Vadila mi na něm jen absence výklopného displeje – toto zařízení pokládám pro moderní pohotový malý přístroj „typu leica“ za nezbytnost. No a přišel MX za jednadvacet i s X-Trans čipem! Zajímavý vývoj.

Teď se ovšem dětinsky těším na srovnání MX a X-A1. Věřte, že mi prošly rukama přístroje osazené čipy nejrůznějších konstrukcí nevyjímaje Foveon a kdysi dávno čipy s filtry základních barev plus azurová – všechno možné se zkoušelo. Kdybyste mnou praštili o zem, nevyrazíte ze mě jiné než toto doznání: Záleží na počtu fotodiod a jejich velikosti. Je to samozřejmě hrubé zjednodušení, ve hře jsou samozřejmě procesory a koprocesory a existují jemné rozdíly v podání barev mezi čipy různých výrobců atd., nicméně to vše je, jak by řekl lyrický básník, jen pěna na pivu: základ, tedy to co je v půllitru, je počet fotodiod a jejich velikost. Takže budu velmi zvědavý na přímé porovnání obou čipů, chudého klasického vůči namakanému X-Trans. Nebudu uzavírat sázky sám se sebou, leda tajně a vyhraje ta moje část, která vsadí na to, že rozdíl bude minimální za běžných světelných situací.

Věřím, že co nejdřív budu moci svoji spekulaci podložit fakty a hlavně referenčními snímky. Dodám ještě, že velikost čipu v tomto přístroji je APS-C, data zpracovává EXR Processor II . Citlivost je ve standardním režimu 200 – 6400 ISO . Autofokus má 49 bodů na čipu, měří na základě analýzy kontrastu. Závěrka je od 30 sec do 1/4000. Přístroj má vestavěný blesk se směrným číslem  7  a sáňky pro externí blesk. Sériové focení má frekvenci 5,6 fps. Video se stereozvukem je systému H.246, rozměr až 920 x 1080 30p . Zapisuje na karty SD rodiny, rozměry má 117 x 67 x 39 mm a váží 330 g.

Měl bych se ještě zmínit, že Fuji má v česku akci na prodej 4 vybraných objektivů se slevou 3400 Kč (a to je hodně) u vybraných prodejců. Info je zde.