Nezařazené

Fotosoutěž Digineffu do druhého týdne

Je to supermaraton – první kolo bude trvat tři měsíce a kola budou celkem čtyři! První kolo má téma S tebou mě baví svět a je tedy zaměřeno na živou fotografii. Jak to dopadá?

Je to supermaraton – první kolo bude trvat tři měsíce a kola budou celkem čtyři! První kolo má téma S tebou mě baví svět a je tedy zaměřeno na živou fotografii. Jak to dopadá?
Nejdřív připomenu pravidla. Účast je podmíněna registrací a následným přihlášením. Poté je možno nabídnout maximálně tři fotky. Ty jdou do předvýběru typu ANO / NE. Následuje hodnocení fotek. Snímky dostávají body a podle nich se umisťují v pořadí. Hodnocení je průběžné, body lze už jednou hodnocených snímkům lze přidávat, ale také ubírat. To proto, aby bylo možné pořadí průběžně měnit, takže až do poslední chvíle, tedy do – teoreticky – půlnoci 30. června 2012 nebude mít nikdo jistotu umístění. Ještě jedna důležitá poznámka – při rovnosti bodů je vpředu novější obrázek.

Porota je pětičlenná. Vedoucí poroty jsem já, tedy Ondřej Neff, zakladatel, provozovatel a jediný přispěvatel pořádajícího webu Digineff. V porotě jsou fotografové s Digineffem blízce spojení, Vít Mádr (jeho stránka ZDE), Karel Pobříslo (jeho stránka ZDE), Kamil Rodinger (jeho stránka ZDE), my všichni jsme lektoři Ateliéru fotografické praxe a pátým lektorem je Boris Stojanov, který na Digineffu moderuje vlákno věnované tisku a provozuje středisko tisku Fine Photo. O konečném pořadí tedy nakonec rozhodne průnik názorů pěti lidí.

Jak to zatím běží?

V prvním týdnu nabídlo své práce na sto padesát autorů. Už po dvou třech dnech bylo nutno přitvrdit kritéria. Téma S tebou mě baví svět samozřejmě je povahy hravé, jde o živou fotografii, předpokládá se zájem o lidi, o jejich zábavu, koníčky, radostné projevy. Jde ale o fotografické vyjádření, nespadá sem každá rodinná fotka více méně mechanicky zachycená.

Takže na špici se po prvním týdnu ocitl snímek Stanislava Chlupa Lukáš Konečný s dcerami. Zde jsme přihlédli k aktuálnosti – Lukáš právě vybojoval své unikátní vítězství v profi boxu, a také jsem vzal v úvahu další fotky z utkání, které jsem si našel na webu. Fotka je perfektně zpracovaná a jistě si zaslouží pozornost, třebaže tématicky úplně nespadá do rámce soutěže.


Nikon D700, obj. 27-70mm, clona F4.0, 1/500 s, ISO 4000

Mimořádně se mi líbí Ostrůvek bezpečí od Ladislava Vejtruby. Je to pohotově zachycená lidská situace a snímek má silný emoční náboj. Varovné červené světlo a siluety automobilů – a mezi nimi dvojice mladých lidí. Atmosféra je vytvořena fotografickými prostředky – tedy dlouhým ohniskem objektivu, separačním efektem malého zaclonění. To rozhodně není náhodná fotka která vznikne, že autor ani neví jak.


Nikon D700, obj. 280mm, clona F5.6, 1/640 s, ISO 200

No a o to tady jde především, abychom se zamýšleli nad fotografickými prostředky a brali si příklad i inspiraci. Těším se na další obrázky. Na základě zkušeností z prvního týdne pracujeme na užitečném doplnění: kro se jednou registroval, může podaný, třebas i málo úspěšný snímek stáhnout a nahradit ho jiným, který opět půjde do předvýběru a hodnocení. Nad úspěšnými snímky se budu pravidelně zastavovat a předpokládám, že časem vznikne jakási „dvorana slávy“ – ono totiž ve fotografii jako v umění vůbec je nemožné zcela přesně určit pořadí a už teď, kdy jsme na samém začátku, jsou na stránce s přehledem všech umístěných fotek v podstatě jen velmi zdařilé fotografie, k nichž má každá nějaký nápad, nějaký specifický pohled na svět.