Nezařazené

Fotoknihy Saal

Na jaře vstoupila na naši scénu německá firma Saal s širokou nabídkou zpracovatelských produktů v oboru fotografie, zde je úvodní stránka z jejich webu www.saal-digital.cz/. . Tam je také možno si stáhnout software, o kterém jde dnes řeč.

Na jaře vstoupila na naši scénu německá firma Saal s širokou nabídkou zpracovatelských produktů v oboru fotografie, zde je úvodní stránka z jejich webu www.saal-digital.cz/. . Tam je také možno si stáhnout software, o kterém jde dnes řeč.


Dlouhodobě mě zajímají fotoknihy, protože je vnímám jako mimořádně dobrý prostředek k uchování digitální fotografie. Fotoknihy Saal patří k těm, které jsou pořizovány fotografickou cestou na fotopapíře a po rozložení jsou rovné. Nabídka je v různém provedení, extra tvrdé strany jsou fotky na kartonech, existuje i měkká nebo kroužková vazba a lze si objednat i luxusní bílou nebo antracitovou krabici.


Méně šťastná mi připadá volba formátů. Mezi A4 na výšku / šířku a obrovskou A3 na šířku má jen 28 x 28 cm. A4 je malá, A3 obrovská a 28 x 28 je čtvercová. Ale budiž, šel jsem do 28 x 28.


Následuje volba šablon. Jsou zde čtyři bloky, ty dva spodní fakticky předpokládají automatické naplnění knihy. Někdo to uvítá, já to vnímám jako masakr fotek, protože v šablonách převažuje čtverec a tudíž fotky jsou nemilosrdně osekané. Druhá volba v horní řadě Vybrat vzhled návrhu naplní dvojstrany šablonami a pak už jen ručně dosazujeme fotky. Ale i tyto předpřipravené rámečky jsou převážně čtvercové. Proto doporučuji volbu Prázdná šablona. Tam totiž pokud chci – mohu šablony na vybrané dvoustrany doplnit. A nejen to – mohu si šablony vyrobit prostě tak, že si ručně sestavím dvoustranu a rozvržení uložím.


Ony ty šablony vycházejí z úrovně vkusu obyvatelstva. Docela zajímavý je ten Allrounder, doporučuji sestavu Jednoduché šablony a ty šablony s obrázky komentovat nebudu.


Jednoduchých šablon je spousta, ale i na ukázce vidíte, že je to hodně roztříštěné s ne moc důvtipnými formáty fotek. Ta pestrost by možná slušela tištěné knize, ale kniha na fotopapíru by měla být co nejjednodušší.


A konečně tu máme pracovní plochu. Vlevo je zdroj fotek, to je vlastně vhled na náš disk s náhledy fotek otevřené složky. I zde platí, že je dobře si předem naplnit složku fotkami a pokud možno je přejmenovat tak, aby šly po sobě tak, jak mají být v knize . Uprostřed je náhled dvoustrany a pod tím jsou dvoustrany – zde s předpřipravenými šablonami, takto je to, když volíme Vybrat vzhled návrhu. V pravém sloupci jsou vidět šablony, nad tím jsou kliparty (obrázky k doplnění) pozadí a vrstvy. Pozadí může být jednobarevné, s přechody nebo obrázkové tapety nebo skutečné obrázky. A ty vrstvy připomínají trochu Photoshop, fotky se dají skládat na sebe, prolínat, posouvat vůči sobě apod.


Projekt je dobře hned zkraje uložit a průběžně ukládat, to platí obecně o čemkoli, co na počítači vytváříme. Důležitá je položka Vložit (nahoře na pracovní ploše), takto vkládáme rámec pro fotku a rámec pro text. Editor Saal Designeru má tu velkou přednost, že si pamatuje poslední nastavení fontu, barvy i velikosti – je to skvělé pro vkládání popisků. S tím rádo bývají problémy, zde nejsou žádné. Když je vše hotovo, uložíme definitivně návrh a přejdeme dole vpravo do nákupního košíku – je to standardní procedura. Zde jsem nahrál postup, jak se fotky do knihy zadávají.




S programem Saal Designer se dobře pracuje, je velmi flexibilní. Příjemné je, že pracujeme na lokálním pracovišti, že se tedy fotky nejdřív neposílají na server. Dobré je, když máme dva monitory a na jednom je zásobník fotek a na druhém pracoviště. Velmi příjemný je textový editor a moc dobré je, že si lze vytvořit vlastní šablony. Jsem zvědavý na výsledné provedení, až knihu dostanu, poreferuji.