Nezařazené

Fotokniha Fokapo

Už jsem zde představil různé fotoknihy, CEWE byla už před 6 lety, ale byla to i Bontia a Piklio na vzdáleném serveru. Dnes se podíváme na nový produkt – podobně jako Piklio je Fokapo na serveru. Znamená to, že si nestahujete žádný software a komunikujete i při vytváření knihy se vzdáleným serverem.

Už jsem zde představil různé fotoknihy, CEWE byla už před 6 lety, ale byla to i Bontia a Piklio na vzdáleném serveru. Dnes se podíváme na nový produkt – podobně jako Piklio je Fokapo na serveru. Znamená to, že si nestahujete žádný software a komunikujete i při vytváření knihy se vzdáleným serverem.

Smysl fotoknihy
Asi bude třeba malého úvodu. Fotoknihu pokládám z mnoha důvodů za ideální výstup nějakého rozsáhlejšího fotografického zážitku. Typicky je to cesta do ciziny nebo dovolená, sportovní události, rodinná sláva. Jeli jsme s dětmi Vltavu a šup, byla z toho fotokniha. Fotky uložené na disku nebo nedejbože pořád ještě na kartách jsou… přinejmenším ohrožené. Fotokniha je to, co bývalo dřív album – až na to, že vám z ní žádná babička nevytahá fotky vašich dětí.

Příprava knihy
Fotokniha – budu to uvádět na knihách Fokapo – má určitý minimální počet stran. Zvolíte si formát knihy (od pohlednicového až po – zde – A4, jiné firmy nabízejí i větší formáty) a kalkulujete s počtem stran. Minimum je 32, pak lze přidávat vždy po 4 (36 – 40 – 44 atd.) Je tedy třeba si rozmyslet, kolik fotek chcete na stránku umístit. Na stránku se vejde od jedné do – rozumně – tak asi 6. Téhle přípravě je dobře věnovat pozornost. Myslím si, že neprohloupíte, když si na papír uděláte rozvrh – po dvoustranách – a rozmyslíte si, jaké fotky mají na jakou stránku přijít.

Varování: Lidi dělají tu kardinální chybu, že zadávají do fotoknihy stejné nebo hodně podobné fotky – stejný nešvar najdeme v uživatelských galeriích. Vyvarujte se toho. Degradujete tím svoji práci. Z pěti podobných fotek je vždycky jen jedna nejlepší, vyřaďte ty méně dobré. Nedbejte na to, že taky mají něco do sebe. Až budete mít fotky vybrané a jejich umístění rozmyšlené, je dobře je přejmenovat tak, aby šly po sobě. Nakopírujte je do jedné složky a tam je přejmenujte – obrazové manažery to dovedou velmi jednoduše. Je docela důležité, aby šly po sobě tak, jak přijdou do fotoknihy – abychom pak při sestavování netápali a zbytečně nehledali.
Toto se týká jakékoli fotoknihy kterékoli firmy.

Jak na Fokapo
Protože je to webové rozhraní, nejdřív se musíme zaregistrovat. Je to nezávazné, dokud knihu neobjednáme, nic neplatíme, takže se nebojte žádného rizika. Po přihlášení se vám otevře vstupní stránka, kde je nabídka, zda chcete zadat fotoknihu, kalendář, pohlednice nebo jednotlivé fotky. Vpravo nahoře je položka Můj účet. Tam se dostanete na své projekty a na svoje galerie.


Projekt, to je vaše fotokniha, ať už rozdělaná nebo hotová a vytištěná. Jakmile založíte novou fotoknihu, ocitne se zde, pod položkou Moje projekty. Musíte vzít v úvahu, že projekt je hodně flexibilní, můžete ho rozšiřovat, zmenšovat ( až na mez 32 stran), ale nelze měnit rozměr knihy, takže třeba nelze A4 předělat na pohlednicový formát. Některé softwary to umožňují s varováním, že se výsledek pravděpodobně pokazí. Což se skoro určitě pokazí. Tady to nejde, musíte založit nový projekt s nadefinovanými novými rozměry.

Galerie, to je zásobárna vašich fotek. Můžete jich (galerií) mít větší množství a do fotoknihy tahat fotky z různých galerií. To je velká výhoda Fokapo. Použité fotky z galerie do konkrétního projektu jsou označené zatržítkem, ale když otevřete nový projekt (novou knihu s jinými parametry), galerie se vám nabídne zase čistá. Šikovná věc.

Další krok po registraci a zadání nové knihy je nahrání fotek do galerie. To už je upload na server, proto to chvilku trvá. Dá se to zadat najednou a pak si jdete uvařit kafe, zkrátka, musíte počkat, až se to tam nasype. Výhoda je, že můžete do galerie přidat novou fotku kdykoli během práce anebo založit novou galerii a do ní fotky sypat a z ní čerpat pro svoji knihu. Tohle je opravdu velká přednost Fokapo.

Pak přistoupíte k tvorbě knihy. Začnete asi deskami. Mají tu výhodu, že umožní zadat fotku přes dvě strany. Uvnitř knihy bohužel nelze dvoustranu vytvořit, to je nepříjemné omezení a sem směřuje jedna moje vážná výhrada k Fokapo: dvoustrany jsou tu zakázané, což znepříjemňuje práci, zvlášť když děláte knihu v pozici na výšku. Vaše panoramata taky musíte smrsknout jen na jednu stránku. Tohle je bezesporu chyba a Fokapo by ji měl napravit. Vypadá to nějak takto:


Jinak to všechno jde svižně, zejména pak, pokud jste si pečlivě galerii připravili a víte, co kam přijde. Fotku můžete vložit na stránku volně a pozicovat ji kam chcete, anebo volíte rozvržení strany a fotky pak sázíte místo šedých ploch:


Je to příjemně jednoduché, až na to, že pak jste vázaní rozměrem oněch ploch. Uvnitř plochy můžete fotku zvětšovat (fakticky děláte výřez) nebo zmenšovat až na rozměr plochy, nicméně samotnou tuto defeniční plochu měnit nejde.

Fotky mohou mít i pozadí, buď jednobarevné (volíte barvu) anebo vlastní fotku, tu zase volíte z galerie. Není tu nabídka clipartů, tedy grafických prvků. Ty si musíte vytvořit sami, třeba jako PNG obrázek s průhlednými partiemi. Tady máte takový příklad – pozadí jsou hvězdičky a clipart je Veronika a zrovna volím velikost vloženého obrázku.


Obrázky mohou mít popisky. Ty jsou tu řešené poněkud nešikovně – dialogové okno se otevírá vždy ve výchozím postavení, což je černý text (v dialogu je bílý) na průhledném pozadí, Arial 28 bodů. Nelze si nadefinovat svůj styl a musíte proto při každém popisku definovat znovu. Aspoň že je možné zarovnávat zleva nebo zprava nebo centrovat – nelze ale do bloku. Také nelze ovlivnit rozpal – rozestupy řádek. Tahle část softu je hodně nehotová a zaslouží programátorovu pozornost.


Rozpracovanou knihu můžeme uložit a kdykoli se k ní vrátit. Je zde i náhled projektu – a co je zvlášť pikantní – lze sdílet náhled, jako zde:


http://www.fokapo.cz/site/account?preview=wmq3vqpb

Komické je, že v náhledu je i nabídka editace kopie projektu, ale na to musíte mít heslo, abyste se do toho pustili. Nicméně si myslím, že to docela riskantní mezírka je – abychom, se nedivili, co kdo do našich projektů nasází! A ještě upozorňuji, že se svým dílem hluboce graficky nesouhlasím – ty oblé rámečky a kulaté fotky jsou mi proti mysli a do projektu jsem je zařadil jen za účelem vyzkoušení.

Shrnutí:

Fokapo je velmi příjemně obsluhovatelný program. Zadal jsem si knihu a o ceně / výkon pojednám, až uvidím výsledek, což by mělo být příští týden. Mnoho chyb jsem nenašel, nelíbí se mi omezení na max. A4 formát, nemožnost vytvářet dvoustrany a nešikovné zacházení s textem. Naopak předností jsou kombinovatelné galerie a příjemná intuitivnost při vytváření projektu.