Nezařazené

Fotokniha Fokapo

Upřímně si myslím, že fotoknihy jsou ideální prostředek, jak si uchovat fotky zaměřené na určité téma – ať je to dovolená, výlet, sportovní akce. Na trhu je v tomto směru velká nabídka, podívejme se na webové rozhraní Fokapo. Má tu výhodu, že se vše děje on line, nemusíme nic stahovat a instalovat. Program sám je velmi jednoduchý – až spartánský v tom smyslu, že nabízí fakticky jen jedno provedení, třebaže v nabídce hovoří o šabonách. Ta je tu jenom jedna, bez klipartů a přednastavených textvých stylů. Pokud jste na tom jako já, kliparty nepoužíváte a nedáváte k fotkám vtipné popisky, můžete o Fokapo uvažovat.


Protože je to webové rozhraní, nejdřív se musíme zaregistrovat. Je to nezávazné, dokud knihu neobjednáme, nic neplatíme, takže se nebojte žádného rizika. Po přihlášení se vám otevře vstupní stránka, kde je nabídka, zda chcete zadat fotoknihu, kalendář, pohlednice nebo jednotlivé fotky. Vpravo nahoře je položka Můj účet. Tam se dostanete na své projekty a na svoje galerie.

Projekt, to je vaše fotokniha, ať už rozdělaná nebo hotová a vytištěná. Jakmile založíte novou fotoknihu, ocitne se zde, pod položkou Moje projekty. Musíte vzít v úvahu, že projekt je hodně flexibilní, můžete ho rozšiřovat, zmenšovat ( až na mez 32 stran), ale nelze měnit rozměr knihy, takže třeba nelze A4 předělat na pohlednicový formát. Některé softwary to umožňují s varováním, že se výsledek pravděpodobně pokazí. Což se skoro určitě pokazí. Tady to nejde, musíte založit nový projekt s nadefinovanými novými rozměry.

Galerie, to je zásobárna vašich fotek. Můžete jich (galerií) mít větší množství a do fotoknihy tahat fotky z různých galerií. To je velká výhoda Fokapo. Použité fotky z galerie do konkrétního projektu jsou označené zatržítkem, ale když otevřete nový projekt (novou knihu s jinými parametry), galerie se vám nabídne zase čistá. Šikovná věc. Další krok po registraci a zadání nové knihy je nahrání fotek do galerie. To už je upload na server, proto to chvilku trvá. Dá se to zadat najednou a pak si jdete uvařit kafe, zkrátka, musíte počkat, až se to tam nasype. Výhoda je, že můžete do galerie přidat novou fotku kdykoli během práce anebo založit novou galerii a do ní fotky sypat a z ní čerpat pro svoji knihu. Tohle je opravdu velká přednost Fokapo.


Místo sáhodlouhého návodu jsem pro vás připravil základní video.



Závěrem chci zdůraznit důležité věci: především je opravdu nutné si dobře připravit fotky a seřadit je, jak půjdou po sobě. Zde ještě dodám, že bychom se měli vyvarovat zdvojování, tedy: jeden motiv a dvě (ne-li víc) podobné fotky. Naopak je dobré, když jsou v kontrastu celkové a detailní záběry, to dodává skladbě knihy dynamiku. Fokapo neumí fotky před dvoustranu, když jsem se tu o Fokapo zmiňoval posledně, upozorňoval jsem na to, zůstalo při starém. Pamatujte i na to – při sypání fotek na server do Galerie – že fotka určená k tisku by měla mít nějaký rozměr, neuspějeme s nějakými dvoumegovými šidítky 1600 x 1200 bodů. Ale to snad je každému jasné, pokud ne, Fokapo bude proti zařazení takové nedostatečné fotky protestovat.