Nezařazené

Fotokniha – co jsou šablony a jak na ně

  Zatím vyšlo:
Jak na fotoknihu zde
Připravujeme fotoknihu zde
Realizace fotoknihy zde

  Zatím vyšlo:
Jak na fotoknihu zde
Připravujeme fotoknihu zde
Realizace fotoknihy zde
Příprava fotek zde

Všechny lepší programy na úpravu fotoknih nabízejí ŠABLONY. Podívejme se, jak na to jde systém Bontia, který používáme v našem miniseriálu. I nezasvěcený čtenář asi tuší, co to ta šablona je. Podotýkám ale, že šablony nejsou povinné, nemusíte je používat, a dokonce i když je použijete, rozmístění fotek, textů a grafických prvků lze na stránkách měnit. Nicméně není na závadu, když ze šablon vyjdeme a něco si o nich povíme. Zde je ukázka z jedné takové knihy, vytvořené podle šablony, jak ji najdeme na webové stránce Bontie:


Horní dvoustrana je řešená: vlevo dvě fotky na sobě od kraje do hřbetu, pod tím pruh, vpravo jedna fotka od hřbetu do kraje, text do fotky.
Dole je jedna fotka uprostřed s textem pod, vpravo tři těsně na sobě bez textu. Zde je ukázka takových šablon – šipka ukazuje na šablonu, podle níž byla vytvořena ta stránka se třemi fotkami natěsno:


Takže ta šablona je v podstatě rozvržení, umístění fotek na stránku plus doplnění textem, případně nějakými grafickými prvky. Práce s šablonami má velkou výhodu i pro člověka, který vyznává „všechno sám a ručně“ (jako jsem já). Ta šablona umožňuje přesně umístit fotku do stránky – takže, dejme tomu, já jsem si dělal knížku s 24 stranami a na každé stránce je jedna fotka. Aby to bylo přesně a fotky mi na stránkách neskákaly, přičemž i milimetrová nepřesnost bije do očí, použil jsem šablonu. To nesmírně usnadní práci. Ovšem šablona není předpis a nutnost!
Bontie má šablonu, kterou používám já nejčastěji – a ta ostatně byla použita na výše uvedené ukázce. Jmenuje se Normal a je bez jakýchkoli ozdobných prvků – volíte jen rozvržení strany a charakter pozadí. Jsou ale šablony s ozdobnými prvky. Na stránce Bontie si je můžete prohlédnout všechny, já zkoušel šablonu Fantasy. Zde je ukázka:


Vidíte na ní všechno potřebné. Vlevo v bílé ploše jsou fotky v zásobníku, které ještě nebyly použity, dole jsou již upravené dvoustrany. Odleva je to: obálka (nahoře je ve velkém provedení), pak strana 1, plonková, tedy lichá, vpravo, následuje dvoustrana 2 – 3 atd. Ke všem se lze libovolně vracet, upravovat, mazat – dokud kniha není uzavřena a odeslána do výroby, lze ji upravovat.

Na obálce vidíte fotku přes dvě strany. Ty kaňky, to jsou grafické prvky, které patří k šabloně Fantasy – můžete tomu měnit barvu, velikost , umístění. Náklon textu je taky vlastnost šablony Fantasy.
Šablony rozhodně nezavrhuji. Je třeba je pečlivě volit s ohledem na téma. Tahle knížka je obrazový záznam průběhu dětské „honby za Kellyho pokladem“. Záhadnost tomu tedy sluší. Jak se s tím pracuje?

Šablona se týká vždy jen jedné strany. Tady vidíte, jak se s šablonou pracuje. Volíte, kolik fotek chcete mít na stránce – zde je volba 2, a volíte barvu grafických prvků, zde je žlutá.


Zde je ukázka, jak se dá grafický prvek – zde je to žlutá kaňka – přenášet před fotku, lze ho dát za fotku, zvětšovat, zmenšovat a samozřejmě odstranit.


S textem se dá také libovolně nakládat. Vložíte do fotky text (pokud textové pole už není součástí zvoleného typu šablony). V rámečku je „lorem ipsum“, to je zástupný text užívaný od nepaměti v grafické praxi.


Tento text nahradíte vlastním textem a dáte mu vámi zvolené parametry.


Hotový text lze dále měnit, například natáčet:


Nicméně zdůrazňuji, toto je v podstatě dětská knížka a myslím, že ty křivule a kaňky se k tématu hodí. Pokud jde o vážně míněnou fotografickou publikaci, neboli portfolio, k tomu se samozřejmě hodí střízlivější úprava. O některých grafických zásadách si povíme za týden. Tím ale seriál skončíme, Vánoce se blíží a Bontie bere objednávky, pokud vím, jen do 14tého… 🙂

Designed by WPZOOM