Zatím vyšlo: Jak na fotoknihu zde Připravujeme fotoknihu zde Realizace fotoknihy zde
Všechny lepší programy na úpravu fotoknih nabízejí ŠABLONY. Podívejme se, jak na to jde systém Bontia, který používáme v našem miniseriálu. I nezasvěcený čtenář asi tuší, co to ta šablona je. Podotýkám ale, že šablony nejsou povinné, nemusíte je používat, a dokonce i když je použijete, rozmístění fotek, textů a grafických prvků lze na stránkách měnit. Nicméně není na závadu, když ze šablon vyjdeme a něco si o nich povíme. Zde je ukázka z jedné takové knihy, vytvořené podle šablony, jak ji najdeme na webové stránce Bontie:
Horní dvoustrana je řešená: vlevo dvě fotky na sobě od kraje do hřbetu, pod tím pruh, vpravo jedna fotka od hřbetu do kraje, text do fotky.
Takže ta šablona je v podstatě rozvržení, umístění fotek na stránku plus doplnění textem, případně nějakými grafickými prvky. Práce s šablonami má velkou výhodu i pro člověka, který vyznává „všechno sám a ručně“ (jako jsem já). Ta šablona umožňuje přesně umístit fotku do stránky – takže, dejme tomu, já jsem si dělal knížku s 24 stranami a na každé stránce je jedna fotka. Aby to bylo přesně a fotky mi na stránkách neskákaly, přičemž i milimetrová nepřesnost bije do očí, použil jsem šablonu. To nesmírně usnadní práci. Ovšem šablona není předpis a nutnost! Vidíte na ní všechno potřebné. Vlevo v bílé ploše jsou fotky v zásobníku, které ještě nebyly použity, dole jsou již upravené dvoustrany. Odleva je to: obálka (nahoře je ve velkém provedení), pak strana 1, plonková, tedy lichá, vpravo, následuje dvoustrana 2 – 3 atd. Ke všem se lze libovolně vracet, upravovat, mazat – dokud kniha není uzavřena a odeslána do výroby, lze ji upravovat. Na obálce vidíte fotku přes dvě strany. Ty kaňky, to jsou grafické prvky, které patří k šabloně Fantasy – můžete tomu měnit barvu, velikost , umístění. Náklon textu je taky vlastnost šablony Fantasy. Šablona se týká vždy jen jedné strany. Tady vidíte, jak se s šablonou pracuje. Volíte, kolik fotek chcete mít na stránce – zde je volba 2, a volíte barvu grafických prvků, zde je žlutá. Zde je ukázka, jak se dá grafický prvek – zde je to žlutá kaňka – přenášet před fotku, lze ho dát za fotku, zvětšovat, zmenšovat a samozřejmě odstranit. S textem se dá také libovolně nakládat. Vložíte do fotky text (pokud textové pole už není součástí zvoleného typu šablony). V rámečku je „lorem ipsum“, to je zástupný text užívaný od nepaměti v grafické praxi. Tento text nahradíte vlastním textem a dáte mu vámi zvolené parametry. Hotový text lze dále měnit, například natáčet: Nicméně zdůrazňuji, toto je v podstatě dětská knížka a myslím, že ty křivule a kaňky se k tématu hodí. Pokud jde o vážně míněnou fotografickou publikaci, neboli portfolio, k tomu se samozřejmě hodí střízlivější úprava. O některých grafických zásadách si povíme za týden. Tím ale seriál skončíme, Vánoce se blíží a Bontie bere objednávky, pokud vím, jen do 14tého… 🙂 |