Aktuality, Tvorba

Fotografie z Apolla 11

Před padesáti lety americký lunární modul přistál na povrchu Měsíce a dva američtí letci, Neil Armstrong a Buzz Aldrin, vystoupili na jeho povrch. Připomeňme si tu událost malým výběrem snímků, pořízených při této misi. V záhlaví je ložená panoramatická fotografie, snímky pořídil Armstrong. Aldrin má na sobě oděv z nehořlavého materiálu. Na první ukázce vidíme jeden ze tří snímků pořízených z lunárního modulu ještě před přistáním. Byla to zkouška, jestli se film po přistání bude v kazetě přetáčet.

Aldrin rozvíjí zařízení na zkoumání slunečního větru. Po hodině a 17 minutách Aldrin kolektor sbalil a uložil pro pozdější prozkoumání na Zemi.

Aldrin vyfotil svůj první otisk boty v měsíčním prachu.


Aldrin umisťuje solární panely seismometru, lunární modul je v pozadí.


Jedna ze dvou fotografií zachycujících Aldrina vzdávajícího poctu vlajce.

Armstrong hned poté, kdy po měsíční vycházce sundal v modulu přilbu svého skafandru.

Ze všech fotografií pořízených před padesáti lety na povrchu měsíce však vstoupila právě tato do dějin jako ikonická fotografie dvacátého století. Je na ní Aldrin – a Armstrong, který fotografoval 70mm Hasselbladem, je vidět v odrazu krycího skla přilby. Bude se někdo hádat, zdali patří tato fotografie do umění? Je tak silná, že otázky toho druhu jsou zbytečné.