Aktuality, Editujeme, Fotografujeme

Fotofejeton: Probuzená zkáza

To jsem byl v Černíkách pro chleba a vyjdu z krámu a ujdu kousek a vidím – popálená popelnice. Tady vidíte celkový pohled, fotil jsem to mobilem, tedy Samsungem Galaxy 10+.

Připadal mi jaksi symbolický. Možná jednou budou naši potomci nazývat tuhle epochu érou odpadu. Tady je odpad, ale i nádoba určená pro odpad je taky odpad, je to odpad na druhou. Jek to pojmout? Hned mě napadlo jít blíž, to se tak obvykle doporučuje. Ta ohořelá díra mi připadala jako jeskyně, jako tlama nějaké potvory.

Ale už jak jsem tam s tím mobilem stál jsem si říkal, že tohle bude chtít nějaké obrazové zpracování. Ale jaké? Asi to bude chtít černobílé podání hodně pomůže ztmavení okrajů, vinětace.

Jenže ono je to takové nečitelné. Nakonec mi nezbude než sáhnout po celkovém záběru, kde je ta paseka pořádně vidět. Je vidět, jak funguje automatické HDR, všimněte si tmavého nebe, ale na rozhraní nebe a stromů je světlejší pruh. Ale zabývejme se motivem.


Když se to pak v Silver Efexu převede do černobílé, už to vypadá dostatečně pochmurně.


Teď jde o to, aby to působilo i trochu tajemně, nejen jako dokument bordelu na ulici. K tomu mi posloužil oblíbený filtr Glamour Glow s NIK kolekce. Ostré flašky jsem vymaskoval, glamour glowatěné je jen okolí.


No a na závěr, když tomu dám filtr Rozostření – Rozmáznutí a ten aplikuju na duplikát vrstvy a stáhnu krytí, aby to bylo jen trochu, bude to odpovídat mému vjemu, jaký jsem měl, když jsem se na tu spoušť díval. To ostré je opět vymaskováno.

A o to jde především a to je pro mě cíl, když něco fotím a už na místě si představuju, co s tou fotkou budu dělat – abych zprostředkoval pocit z toho místa. Obrázek v záhlaví článku dokumentuje cestu od původního snímku k výsledku.