Nezařazené

Fotofejeton: Demonstrace v Jeruzalémě

Koncem dubna jsme fotili s Ljubou v Izraeli a jednoho večera v Jerusalémě jsme se přichomejtli k demonstraci. Fotil jsem to mobilem iPhone 6S, foťák by mi policajti asi omlátili o hlavu. Agentuře AP bych ty fotky asi prodat nemohl. On ten iPhone nemá žádný PRO režim a jeho tzv. Program line je nastavená tak, že konkrétně v téhle situaci, tedy potmě na ulici, jako únosný čas nastavuje 1/17 vteřiny. No a to je na demonstraci sakra málo. Je to tedy všechno hnuté a mně nezbývá než to prohlásit za umělecký záměr. Začalo to vyklizením ulice. Policajti se šajnovkou probíhali ulici v arabské čtvrti jako nějaké šelmy se svítícíma očima.


Vyhodili každého, kdo jim padl pod ruce. Já byl zašitý ve vrátkách plechových vrat.


Bylo jich docela dost, těch policajtů, a nevypadali na to, že by s nimi byla nějaká moc velká sranda.


Pak už jen čekali, až se demonstrace přiblíží. Čekal jsem, co to bude, ta demonstrace, že jsou kvůli tomu takové manévry.


Už jsou tady: čelo navlečené do reflexních vest. Na hlavě jarmulky, jsou to tedy Židé. Dozvídám se, že takový průvod tudy prochází jednou měsíčně, vždycky v posledním týdnu. Prostě proto, aby dal najevo – nám to tady patří.


Samí mladí lidé, spíš děti.


Tady se nedá výtržnost čekat. Nebo… že by ano? Ťukal jsem na tlačítko mobilu a fotil cosi jako sérii. Opravdu nevím, proč si poliši vyhlédli toho kluka – označil jsem ho šipkou. Skočili po něm a už ho chňapli!


Uniformovaný policajt ho protáhl vrátky ve kterých jsem číhal a pozval civila.


No a z civila měl ten klučina respekt. Tady by se Biomasa Jacques moc neuplatnila.


Zbytek demošky se odbyl bez zásahu, přinejmenším jsem žádný neviděl. Brzy bude konec května… a když si pospíšíte, průvod se bude konat znovu.


Mobil na to moc vhodný není… ale foťák bych neriskoval, jsou to ostří hoši, tihle izraelští policajti.