Nezařazené

Fotofejeton: Chvála detailu

Berte to i jako ukázku práce setového objektivu Canon EF-S 55-250 mm f 4-5,6 IS II, který patří do kategorie low end cenou 6300 Kč, když ho koupíte v setu, přijde na cca 5 tisíc. Ale o to teď nejde. Fotil jsem vnučku na baletním vystoupení její školky… Dětí bylo dvacet, zaplnily pódium kde vystupovaly v programu souvisejícím s neziskovými organizacemi. Bylo to ve čtvertek 22. září v Praze na Andělu. Mám takovou zásaadu: pravidlo tří.

Berte to i jako ukázku práce setového objektivu Canon EF-S 55-250 mm f 4-5,6 IS II, který patří do kategorie low end cenou 6300 Kč, když ho koupíte v setu, přijde na cca 5 tisíc. Ale o to teď nejde. Fotil jsem vnučku na baletním vystoupení její školky… Dětí bylo dvacet, zaplnily pódium kde vystupovaly v programu souvisejícím s neziskovými organizacemi. Bylo to ve čtvertek 22. září v Praze na Andělu. Mám takovou zásaadu: pravidlo tří. Jakmile je na fotce víc lidí než tři, vypuká zmatek. Tady je těch holek šest, ale vlastně jsou zase jen tři… Moje Dominika je vpravo.

 


Nemá smysl fotitto uskupení. Opravdu je dobře se soustředit na menší skupinky nebo dokonce na jednotlivé obličeje. Tady je moje "pravidlo tří" v čisté podobě, ostrost je na nejbližší holčičkce:

 


Tady jsou holčičky jen dvě, fotka je přehlednější. Je to čelní záběr. Podstatné jsou výrazy obličeje.

 


No a tohle je zpruzený chlapeček. Je to jedna figura? Nebo dvě? Spíš dvě. Nohy symbolizují ideu buzerující matky. Nicméně i zde platí pravidlo tří, tedy, čím méně, tím lépe.

 


Tyto holčičky jsou bezesporu dvě. Hodně mi vadí ta ruka vzadu, ale co naděláte? Měl jsem se pohnout víc doprava a tím bych vadu zmírnil.

 


No a nakonec tu máme Dominiku v detailu. Důležité je, aby byly ostré oči, ty jsou, seťák od Canonu to zvládl. Květ je v levém dolním silném obrazovém bodu, tak to je taky v pořádku. Je to mimo osu a ve směru pohledu je prostor. Takže na co si stěžovat?

 


 

Nakonec tedy vážně – tyhle dětské prezentace jsou báječné místo, kde se můžeme cvičit v postřehu. Fotografování nikomui nevadí, naopak, každého spíš těší. Téma je příjemné, a nakonec to má všechno užitek. Vždyť z těch holčiček budou už brzo…

Doplní si každý sám.

Fotky jsou pořízeny setovým objektivem Canon EF-S 55-250 mm f 4-5,6 IS II. Ta římská dvojjka na konci je důležitá! Je to nová generace s vynikající kresbou, jen s trochu pomalejším autofokusem. Ale to si ukážeme v recenzi.