Nezařazené

Fotobrašny Artisan&Artist

Už léta používám (tahám) fotobrašnu Domke, vejdou se tam dvě těla DSLR, objektivy, blesky a dozadu šoupnu nodebook. Ale na moje OM-D a a její mini příslušenství je zbytečně velká. Teď jsem objevil firmu , která je něco jako Rolls Royce mezi fotobrašnami. Se všemi důsledky. Rolls Royce není levné auto.

Už léta používám (tahám) fotobrašnu Domke, vejdou se tam dvě těla DSLR, objektivy, blesky a dozadu šoupnu nodebook. Ale na moje OM-D a a její mini příslušenství je zbytečně velká. Teď jsem objevil firmu , která je něco jako Rolls Royce mezi fotobrašnami. Se všemi důsledky. Rolls Royce není levné auto.

Koncept mají tyto brašny podobný jako Domke. Jsou to brašny z odolného nylonového materiálu, které mají jen přibližný tvar – nejsou kolem sebe opancéřované, jak to u fotobrašen bývá, takže dobře přilnou k tělu, netlačí, přizpůsobí se. Navíc nevypadají jako fotobrašna, spíš jako velká kabela a nikdo by nečekal, že je uvnitř zboží za desítky tisíc.

Model ACAM-7100 jsem tahal po světě čtrnáct dní, ale s Domkem mám letité zkušenosti a principiálně jde o totéž. Nenápadnost je dominantní vlastnost, už šla o ní řeč, netřeba dál rozvádět.


Materiál, z kterého je to vyrobeno, je podivuhodně odolný vůči špíně, ta se na něj jaksi nelepí. Nevadí, když zmokne a brašna je tak vymyšlená, že stékající voda nenateče dovnitř. I s touhle acamkou jsem zmoknul a vše zůstalo uvnitř suché.

Dokonalá vyváženost je zdánlivá samozřejmost, ale už jsem se setkal s brašnami, které neblahým způsobem tíhly kam neměly. Tuhle brašnu můžete nechat otevřenou viset na popruhu přes rameno a nic se vám z ní nevysype.

Výtečně rozmístěné suché zipy se postarají o to, aby brašna byla pořád zavřená. Když je potřeba, ještě ji zajistíte zaklapávací klipsnou.

No a to vše je ručněvyrobené v Japonsku, pečlivě, s ultimativní technologickou kázní. Něco co vydrží… na celý život se už neříká, ale vydrží to hodně dlouho.

Tato ACAN 7100 patří do série určené hlavně pro malé mirrorless přístroje – na ukázce vidíte poměr její velikosti vůči Olympusu OM-D EM-1. Vidíte zde i řešení popruhu. Ten ani netlačí, ani neklouže.


Dovnitř lze umístit výstelku s nastavitelnými oddíly. Dno je volně vložené, není s výstelkou spojené, i to přispívá k pružnosti celého systému.


Firma Artisan&Artist vyrábií kromě příslušenství k fotoaparátům ještě kufříky a kabelky na kosmetiku a dámské kabelky. Nás pochopitelně zajímá ta první kategorie. V ní najdeme kromě fotobrašen i řemínky a poutka na fotopřístroje – vždy jsou přichyceny pevným kroužkem a kombinace s kůží patří ke specialitám A&A. Leice očividně hodně sluší.


Velmi praktický je i popruh typu slider. Jak to funguje se snadněji ukáže než vysvětlí.


Když jsem se v úvodu zmínil o Rolls Royce se všemi důsledky, myslel jsem pochopitelně na cenu. V Megapixelu stojí model který jsem zkoušel 5700 Kč. Mají tu od nejmenšího – pasuje do něho Leica – za 1990.


Nejdražší je DCAM 7000, do něho se vejde i velká DSLR a notebook a stojí 10 tisíc.

Výrobky Artisan@Artist vede u nás také Foto Škoda , má v nabídce i dámská provedení.

V nabídce u Škody jsou i řemínky, krásně provedené, ale taky jsou to Rolls Roycy… se všemi důsledky. Tenhle je ještě levný, stojí patnáct set.


Je to elegantní, dá se říci luxusní příslušenství pro každého, kdo si potrpí na nejvyšší kvalitu a chce udělat radost sobě – i svému mirrorlessu. Ale vážně: podstatná je důkladnost těchto ručně vyrobených doplňků z prvotřídního materiálu. To, že je to elegantní, to je bonus navíc.