Nezařazené

Fotky ne na sto procent

V pravidelné probírce fotkami naší soutěže na téma Rozmarné léto se snažím najít pro každý článek nějaký specifický klíč. Tentokrát jsem vybral fotky, které nepokládám za nijak super, ale vždycky na nich něco je. A třeba to něco v někom vyvolá dojem, že jsou super! Zkrátka, posuďte sami.

V pravidelné probírce fotkami naší soutěže na téma Rozmarné léto se snažím najít pro každý článek nějaký specifický klíč. Tentokrát jsem vybral fotky, které nepokládám za nijak super, ale vždycky na nich něco je. A třeba to něco v někom vyvolá dojem, že jsou super! Zkrátka, posuďte sami.

Stín je vděčný motiv na fotografii. Autor, je to Wilfried Brudny, si tu zahrál s dvojím stínem – dal dohromady stíny nějakých nezbedů se stínem nohy. Je to samozřejmě hříčka bez aspirace vyvrtání díry do světa! Nicméně je to zároveň i pobídka k experimentování tohoto druhu. Jde o užitečné cvičení, protože si všímáme neobyčejných tvarů a souvislostí, jichž si ne – fotograf nevšimne. Dejme tomu, kompoziční cvičení.

 


Vratislav Dluhoš nazval svoji fotku Před úklidem. Dlouho jsem nad ní uvažoval. Nepokládám ji za dobrou fotku – je roztříštěná, matená, chybí jí struktura, řád. Nicméně má nápad a je tu jasný pokus o zachycení něčeho, s čím se potkáváme dennodenně – tedy bordel na chodníku. Vajgl, tři balónky, hrome, jak to vyfotit? Ona ta fotka má jakýsi nádech „cinema verité“, je nehledaná, jako kdyby autor pustil foťák z ruky a on se otřesem sám odexponoval. Dobře, ale jak to vyfotit líp? Jsem zvědav, zdali někdo – třeba i autor sám – tuhle výzvu zvedne ze země jako rukavici.

 


Tahle fotka Antonína Wisniowského taky ve mně vyvolala rozporné pocity. Dostal jsem chuť na zmrzlinu, to jistě. Zmrzlina je jistě dobrá, ale co ta fotka? Jenže ona má něco do sebe. Je svým způsobem nesmyslná, ale jistě je provokativní. Mladá dáma má zmrzlinu jak cep a další zmrzliny jsou za zády, je to nesmysl, ale člověk na to udiveně zírá. Navíc je to velmi dobře technicky vyvedeno.

 


Pokračujme v probírce fotek, které jsou jaksi jen tak, bez nároku na slávu. Tahle – autor je Miloslav Doubrava – taky jistě vznikla jen tak, z rozmarné letní nálady. Další nesmysl… ale i když je to nesmysl, přitahuje pozornost. V záhlaví má naše soutěž heslo „vidět jinak“. No a taky možná jednak jinak. Tropit si šoufky ze sebe a třeba i z jiných. Každopádně je to fotka rozmarná a do soutěže bezesporu patří.

 


No a na závěr zase jiné špásování – holčiny se doslova kočkují a tahají ze sebe prádlo. Vladimír Nečas poslal z této kočkiády ještě jednu fotku a nazval ji „s nima mě baví svět“, jo, tak to věřím, že s nima ho baví svět 🙂 ! Fotka je procesovaná, tím je posunutá jaksi do výtvarna. Můžeme nad tím – zase – ohrnovat nos, jak se to stalo v této sérii pravidlem. Nicméně, je tu dynamika, je tu radost a je tu rozmarnost léta. Proč bychom se měli zastavovat jen u fotek akademicky dokonalých, nad nimiž se vykřikuje „och“ a „ach“?