Nezařazené

Fotka a práce s filtry

Fotka je, jak ji pánbu vymaloval na čipu a v procesoru a pak jak ji uživatel prohnal filtrací. Taková je současná realita, neberte to jako stížnost, ale jako námět k zamyšlení.

Fotka je, jak ji pánbu vymaloval na čipu a v procesoru a pak jak ji uživatel prohnal filtrací. Taková je současná realita, neberte to jako stížnost, ale jako námět k zamyšlení.
Vynález fotografie bude mít sto osmdesáté výročí od podání patentu, že to ale utíká! Za tu dobu se technicky změnila doslova k nepoznání. Komické ale je, že čistá fotografie je dnes už jenom okamžitá fotografie typu Fujifilm Instax: exponujete, ono se to samo vyvolá, vyleze to a nemůžete s tím dělat nic jiného, než říkat wow. S digitální fotkou můžete dělat psí kusy. Vezměme si jako příklad třeba tuhle krajinku, je focená Canonem 5D Mk III, objektivem 17-40/4.0 na kratším konci, bez polarizáku nebo přechoďáku. Tenhle Canon je z určitého hlediska jaksi mimo, protože nemá žádné zkrášlovací filtry, má jen Picture Styles, ale nic takového jako je Drama nebo Toy Camera. Můžete si ji stáhnout v plném rozlišení a mořit ji podle vlastního uvážení.


Pro filtr musíme – dejme tomu – do Zoneru, tohle je ukázka z verze poslední, z ikska, takhle vypadá rozhraní:


No a výsledek filtru zvaného Lomo je tento, ano, Lomo je filmový foťáček, víc příbuzný Instaxu než vašeho digitálu:


Fotím v Rawu, ten vyvolávám v Adobe Camera RAW a fotky upravuju v Photoshopu. Ani ten nemá vlastní filtry typu Lomo nebo Polaroid. Zato ale do sebe dovede vstřebat zásuvné moduly neboli pluginy. Pořád ještě zadarmo je kolekce Nik Software, placených je nepočítaně. Já si nainstaloval Perfecly Clear, teď už ve verzi V3 od Athentech Imaging. Nabízí Presets (předvolby) a Looks. Ty předvolby velmi často vedou k celkem rozumným výsledkům.


Zato Looks vám umožní zpráskat fotku, co se do ní vejde. Tohle je Look, který se jmenuje Tritone, že má v sobě tři barevné odstíny. Zajímavé, ne?


Ovšem v poslední době kraluje Luminar od firmy původně applovské, proto se jmenovala Macphun, dnes už obsluhuje i PC Win a přejmenovala se na Skylum. Filtrů tenhle Luminar nabízí neskutečné kvantum, sdružuje je do sedmi kategorií a jenom v kategorii Outdoor jich je deset.


Z kategorie Drama jsem si vybral Tears in the Rain, neboli Slzy v dešti.


Připadá vám to málo umělecké? Tak do vás vrazím Film Noir a to vás musí posadit na spodek zad!


Ano, trochu si z toho legraci dělám, to musím uznat. Přece jen se držím zásady, že je podstatné to, co je na fotce vyfocené a ne to, jakými filtry ji proženu. Nicméně filtrů se nezříkám, Perfectly Clear je super a s Luminarem si rád hraju. Ten Perfectly Clear totiž umí celkem dobrou fotku celkem dobře zlepšit. Je pak nějaká jasnější, příjemnější na oko. Čímž vám přeji úspěšná pohrání, ať už zvolíte cokoli, třeba i ty filtry, které máte ve svém kompaktu.