Nezařazené

Fotili jsme karneval v Benátkách

O výsledcích jsem průběžně referoval na Facebooku a mám tam taky jedno album Benátkám věnované. Tady spíš chci na příkladech zauvažovat nad tím, jak se fotí něco, co je od své podstaty krásné a atraktivní. Posluchače mé Dílny vedu k pochopení podstaty věci. Tu vidím v tom, že se snažíme v realitě vyhledat ani ne to, co je krásné samo o sobě, ale co bude dobře a zajímavě vypadat na fotografii. Někdy se objektivní krása reality s výsledkem shodují, ale nemusí to být vždy – a naopak, někdy je krása objektu na závadu. Připomenu debaty o přípustnosti fotografování západů a východů slunce. Ano, to je přírodní jev atraktivní svou podstatou a je pak trochu trapné se holedbat zachycením tohoto efektního objektu.

No a jsme u karnevalu v Benátkách. Ty jsou taky tak trochu „trapné focení“, ale co s tím? Přece nenechám foťák doma. Proberme si to tedy.
Světově proslulé jsou tradiční masky. Ty jsou tu při karnevalu k vidění v množstvím větším než malém. Efektní jsou detailní záběry. Tenhle mám nejraději – vyfotil jsem masku skoro od boku, z nadhledu z mostku přes jeden z benátských kanálů, proto ta šeď za figurou – to je nábřežní dlažba.


Takových fotek lze pořídit desítky. Pomůže delší ohnisko, zde jde to 200 mm a je pak třeba si dát pozor na to, na co ostříme. Kompoziční zásady jsou známé – oči nad vodorovnou osou a osa obličeje mimo střed. Pak se opravdu nedá nic pokazit.
Obtížnější disciplínou je kombinace masky a architektury. Tohle se dá vyfotit prakticky jen ve všední den a více šance je mimo střed města kolem náměstí svatého Marka – je dobré si přivstat, my jsme fotili už oslova za svítání a masky se chodí předvádět kolem sedmé ranní.
Můžeme si zadat i nějaké technické úkoly. Už jsem tu psal o vyrovnání světelných úrovní pomocí blesku. Tady mám druhou ukázku z následujícího dne – co naplat, slunce stoupá nad obzor jako horkovzdušný balon a nemáte moc času na podobné experimenty.


Dobré je, vytknout si nějaké zadání. Řekl jsem si, že budu fotit masky v konfrontaci s místňáky. Pro ty je karneval trochu povyražení. Ale spíš něco, co moc ani nevnímají. Dokumentováno zde:


Tato paní je v práci, ale tak trochu maskovaná.


Ovšem karneval, to zdaleka nejsou jenom tyhle vyšňořené masky, které do Benátek přijíždějí doslova z celého světa – fotil sem i americkou masku. Hrátek se účastní i spousta abych tak řekl civilistů a zejména v sobotních večerních a nočních hodinách jde o vcelku bouřlivé výjevy. Je dobře si na tu sobotní noc zachovat síly, mně se to nepodařilo, takže fotek mám jenom pár, jako třeba tuhle:


Na každý pád jsou Benátky nádherné město a karneval velký zážitek.- Od Prahy je to 9 hodin autem a hotely v centru historického města jsou levnější než v Praze někde v Nuslích. Takže popřemýšlejte, napřesrok se karneval v Benátkách koná znovu.

Podívaná je to náramná a jak jsem už napsal, na Facebooku mám toho celý album.