Minulý týden zaujal mnoho čtenářů můj článek o upravě fotky „do tajemna“. Psal jsem, že se to musí ve vrstvách, tedy v Photoshopu, Element, respektive Gimpu, Paint Shop Pro a pod. A co Zoner? No, do jisté míry to tam jde jakž takž taky a ukažme si, jak. Vyjdeme z nám už známé fotky Ondřeje Hendrycha, posluchače naší Dílny.
Tuto fotku zkontrastním, aby dostala větší šťávu. Potud je to stejné jako v předchozím článku.
Problém je v tom, že Photo Studio od Zoneru neumí kopírovat vrstvy, nicméně dokáže vygenerovat cosi jako „pracovní vrstvu. Tak pojďme do toho. Tuto fotku nejdřív pořádně ztmavím, nejdřív úrovněmi, pak si otevřu jas a kontrast (najdu to vpravo dole v dialogu vylepšit-> upravit barvy nebo Ctrl+1) a snížím jedno i druhé, aby to byl pořádný … jak to říct? Ne šeďák, ale tmavák.
V dalším kroku v zájmu tajemna nastavím Gaussovské rozostření, zde je to hodnota 10, ale záleží na tom, jak velkou fotku zpracováváte, já pracuju prakticky na miniatuře 896 x 598 bodů.
Ažž posud jsme na tom prakticky stejně jako když jsme pracovali ve vrstvách. Teď by nezbylo než aktivovat masku vrstvy a měkkým štětcem černou barvou se promazávat na spodní ostrou a kontrastní vrstvu. To my nemůžeme. Tudíž radím:
Takto upravenou fotku uložte pod jiným jménem, nejlépe Ctrl+S a hned za původní dát písmeno a, aby byly ty dvě fotky v adresáři vedle sebe tak, aby původní fotka byla v editoru nadále otevřená. Pak volím nástroj laso a nastavím vysoké prolnutí. Jaké? Záleží na velikosti snímku, zde jsem volil prolnutí 20 pixelů při těch 900 bodech šíře, takže při šířce dejme tomu 4000 bodů by nám to vyšlo prolnutí dejme tomu 100 bodů – nutno vyzkoušet. No a teď proberu to, co má být na fotce světlé a ostré, vymezím si jakési oblasti lasem. Hodně mi pomůže kontrola maskou:
Když si myslím, že je to OK, udělám inverzi, tedy výběr otočím naruby (klepnu na tlačítko invertovat) a ve výběru teď bude to, co má zůstat rozmazané a tmavé. To dám do schránky příkazem Ctrl+C. Poté se vrátím k té původní fotce a na ni příkazem Ctrl+V vložím obsah schránky:
Když se mi něco nelíbí – zde například se mi nelíbí že spodek motorového bloku je rozmazaný a ten bílý blatník vpravo, vrátím obrázek do původního stavu Ctrl + Z a přejdu zpátky k té rozmazané fotce. Tam upravím výběr a zase ho dám do schránky a tak to dělám tak dlouho dokud
a) mě neodvezou do Bohnic
b) to není dle mé spokojenosti.
Tento výsledek je na půl cesty mezi a a b.
Samozřejmě při určité míře šikovnosti to lze vyladit tip top, ale je to něco jako stavění eifelovky ze sirek. Jde to, ale je to tak trochu zatracená práce.