Nezařazené

Fejeton: Odpoledne 17. listopadu v Praze na Národní

Chodím tam pokaždé – a každý rok je to jiné. Ale o náladě se tu nebudu rozepisovat, zajímají nás záležitosti fotografické. Chtěl jsem vyzkoušet mobilní aplikaci Filmborn. Ta nabízí simulace barevného i černobílého filmu. No a protože sichr je jistota, svoji zrcadlovku jsem doma nenechal.

Chodím tam pokaždé – a každý rok je to jiné. Ale o náladě se tu nebudu rozepisovat, zajímají nás záležitosti fotografické. Chtěl jsem vyzkoušet mobilní aplikaci Filmborn. Ta nabízí simulace barevného i černobílého filmu. No a protože sichr je jistota, svoji zrcadlovku jsem doma nenechal.

Sliboval jsem si od mobilu, že bude pohotový a nenápadný. Člověka s mobilem neberou lidi vážně (/třebaže má na hlavě klobouk). V tomto ohledu mě Filmborn, respektive můj iPhone nezklamal. Problém byl – jak je to přímo osudově obvyklé – v ostrosti. Ten Filborn neumožňuje manuální nastavení času a od něj odvozené citlivosti, pracuje v automatice a je opatrný na zvyšování ISO. Dokud je tedy světelná hladina slušná, jsme na setině, i když mi ISO 40 připadá jako hodně veliké opatrnictví, ukázka dole.


Další nepříjemnost se ukázala až po návratu. Já ten Filmborn samozřejmě zkoušel, než jsem tam šel, ale nestahoval jsem obrázky. Viděl jsem je v Cameraroll, tedy v zásobníku fotografií jak skrz Filmborn, tak běžného fotoaparátu iPhonu. Pěkné, černobílé fotky. Jenže když jsem pak připojil mobil kabelem k PC a fotky si stáhnul, byly barevné! Černobílé jsem musel posílat zdlouhavě přes e-mail, navíc jen jednu naráz, , nešlo jich vybrat víc najednou. A navíc, a to je nejhorší, když si pošlete fotku přes mail, dostanete ji ve dvoumegovém rozlišení. To už je úplný úlet!
Takže, tahle fotka vyšla celkem ostře:


Tahle je hnutá, ale mě se líbí ten výraz. Je to takový snapshot, někdo ohrne nos, ale mně k té atmosféře na Národní sedí.


Ale tohle je hnuté neúnosně a mrzí mě to ISO 25. To nemuselo být…


Takže ten EOS přišel ke slovu. Tohle jediný snímek, kdy jsem použil třístovku, to je Národní z Mostu legií. Pak už jsem používal jen Sigmu 35/1.4.


Hodně se debatovalo. Tohle je pán od Okamury a ve věci má naprosto jasno.


Bylo tam hodně zastánců různých pravd. Těmhle určitě pravda zvítězí, až si to dopovídají.


Dětičkám se to hodně líbilo, zvlášť maškary a chodicí loutky.


S večerem přišly ty opravdové demonstrace.


Mladejm byly ale na háku.


Na Národní a u dětiček jsem zůstal. Ty zachraňovaly projekt svíčkového mostu z Národní na Albertov, nedošlo se ani k Národnímu.


Technicky vzato, v podstatě jediný problém je ta ostrost. Ve dne neměl Canon 5D Mk III problém, ale po setmění se těžko chytal. Musím se smát těm reklamním řečem, jak ty nové fotoaparáty dokáží ostřit při světelné hladině -4EV. To jsou bláboly zcela nevěrohodné. Na noční ulici to ostří špatně a řešení není ani celoplošné ostření, protože pak se AF chytá kde čeho a nezaostří na to, co potřebujete v ostrosti mít. Nemám být líný… a mám si vzít blesk a použít ho jako pomocný světelný zdroj k ostření. Tak až příště, to bude o Mikuláše na Kampě.