Aktuality, Fotografujeme

FEJETON: Od velkého k malému

První můj digitální fotoaparát, který jsem skutečně vlastnil (a dosud vlastním) byl Sony Mavica FD91, bohužel nepoháněný tužkovými bateriemi, to bych ho možná dodnes občas vytáhl na sluníčko, nicméně jinak zajímavý tím, že fotky zapisoval na diskety (FD jako Floppy Disk). Tak to bylo monstrum, fotoaparát jak hrom, s elektronickým hledáčkem a stabilizovaným ultrazoomem. Používal jsme ho dlouho před éro maličkých fotoaparátků. Firma Sanyo svého času zavedla vizitkový formát, foťák měl rozměr vizitky. Nedal se ovládat, ale byl fakt hodně malinký. Vývoj ale šel kupodivu rozumnou cestou a ty dnešní fotoaparáty jsou rozměrově vcelku bezproblémové.
Až na to, že problémy zůstávají.

Koho potkám, ten se mi chlubí, že dává pryč zrcadlovkovou výbavu. Už před docela dlouhou dobou sekli zrcadlovkami naši velikáni v oboru fotografování ve volné přírodě, Rosťa Stach a Petr Bambousek, a přešli od plnoformátových DSLR k MFT bezzrcadlovkám Olympus. Hodně velký rozruch vyvolal svého času Sony svými plnoformátovými bezzrcadlovkami Alpha 7. Tehdy před cca pěti lety, kdy s tím začal, to kupodivu žádné migrační procesy neodstartovalo, přinejmenším nikoli masové. Jenže pak přišel Nikon Z a Canon R a masy obyvatelstva se pohnuly.
Dneska koupíte kvalitní fotovýbavu z druhé ruky opravdu výhodně.

Jeden z argumentů je rozměr. Čímž se dostávám k jádru věci.

Není nutno mít všímavost Sherlocka Holmese, abyste postřehli, že těla bezzrcadlovek jsou o něco menší než jsou zrcadlovky, ale optika zůstává přinejmenším stejně velká. S velkou slávou teď Sigma slibuje svoji řadu Art v provedení pro bezzrcadlovky – ale on je to trik, jsou to normální artovky s integrovanou redukcí. Čekám teď, kdy i mezi výrobci objektivů nastane proces miniaturizační. Slibný je Samyang. Korejský výrobce už dlouho dodává příjemně kvalitní a malé lehké monofokální objektivy, a v posledku mají autofokus! Měl jsem tu v testu jejich 24/2.8. Přinesl jsem v tašce krabičku, vytáhnu krabičku z tašky a říkám si, sakra, nechal jsem objektiv v kanceláři ležet na stole. Ale ne, krabička byla plná, to jenom ten objektiv je tak lehký. Kéž by to byl trend!


Zatím je ten trend spíš opačný. Snaha dosáhnout většího a většího rozlišení neopadá. Nová bezzrcadlovka Panasonic S je v padesátimegovém provedení a proslýchá se, že Canon v řadě 5D připravuje sedmdesátimegovou zrcadlovku. Lidi si ji koupí a budou fotit a fotky vystaví na Facebooku a Instagramu a v mobilu. Budou k tomu potřebovat obludně velké a těžké objektivy, schopné dosáhnout až molekulárního rozlišení.
Ach jo.

Kéž by ten Samyang měl následovníky. Nechci hořčíkové tělo a stabilizaci a nechci fotit molekuly. Chci malý lehký objektiv se slušnou kresbou o váze kostky cukru, nikoli cihly. Takže Samyangu děkuju za iniciativu a těším se na reprízu.