Nezařazené

Fejeton o portrétu

V naší průběžné soutěži máme teď v prosinci téma Portrét. Do zadání jsem výslovně napsal, že jde o lidské tváře a že tvář budiž jedna, že skupinka z výletu není portrét. To by tedy bylo jasné. Ale je opravdu jasné, co je portrét?

V naší průběžné soutěži máme teď v prosinci téma Portrét. Do zadání jsem výslovně napsal, že jde o lidské tváře a že tvář budiž jedna, že skupinka z výletu není portrét. To by tedy bylo jasné. Ale je opravdu jasné, co je portrét?

Podíval jsem se do archivu, abych našel nějaké fotky k dokumentování toho, co mám na mysli. Ale pro zjednodušení jsem nakonec sáhl po jediné složce. Fotil jsem představení divadelní hry Margaritě od španělského dramatika Carlose Be. Hraje v ní moje žena Ljuba Krbová, nejbližší představení budou 22. a 29. ledna 2019 ve Werichově vile na pražské Kampě. No a v archivu mám fotky, kde je jen jeden člověk. Pdívejme se na pár příkladů.

Takže je tohle portrét? Není, To je reportážní fotka z příprav představení, zachycuje manažerku projektu Lucku Gabrovskou v roli elektrikáře. Je to živá fotka, ale portrét to není.Co ale tohle? Na fotce je režisér Tomáš Staněk. Deset minut před premiérou přemýšlí, jestli by se něco nemělo udělat jinak. Nic nevymyslel a to je dobře, protože by ho moje žena zavraždila, jelikož v té hře hraje jenom ona sama (tzv. monodrama) a všechno jí leží za bedrech. Je to portrét Tomáše Staňka?To už je na zvážení. Mohl by to být takzvaný reportážní portrét, kdy portrétovanou osobu zachycujeme v jejím prostředí v podstatě technikou momentní fotografie. Já si tedy myslím, že ani tato Tomášova fotka není portrét, ale kdyby to fotil někdo jiný, dovedu si představit, že by se i mohl hádat. Že je to typ reportážního portrétu. Na to, aby to byl portrét, mi ale připadá málo stylizované. Pro mě to portrét není.

A co tahle fotka? Úplně vážně braný portrét by měl být fotografovaný s tím záměrem, tedy aby to byl koncipovaný portrét. Tohle kritérium tato fotka v podstatě splňuje, portrétovaná osoba, tedy Ljuba, očividně pózuje pro tu fotku a v jistém smyslu tedy to portrét je.Ale stejně ji zavrhnu. Je to srandička a ne portrét. On by ten portrét měl nějak vystihnout podstatu toho člověka, něco o něm říct. Copak je Ljuba hasič? Pracuje s hadicí a minimaxem? Ne. Je to herečka a u hadice stojí jen z legrace. Není to portrét. P Nakonec po mně chtěli skutečně portrét, divadelní portrét, jako zadání. Takhle jsem ho tedy pojal, ono to křeslo v té hře hraje velkou roli. A je to taková lidská komedie, úsměv se k ní hodí. Tak si myslím, že ta fotka věc vcelku vystihuje.Shrnutí:
Kategorie portrétu je velmi široká. Nicméně, pokud nejde o vysloveně experimentální fotografii která vychází z lidské podoby, měla by v něm být vidět podstata toho člověka. Měl by nějak vypovídat, co je ten člověk zač. Pak si ale myslím, že fotka jen tak odpálená dlouhým ohniskem a zachycující jednu podobu ještě není portrét. No, víc si povíme nad fotkami v pondělí, to bude soutěž v poločase.