Aktuality, Fotografujeme

Fejeton: Jak jsem fotil vodu

Je to téma naší průběžné soutěže a to byl popud k tomu, abych prošel archiv. Nejvíc vody je v moři. Kolikrát já fotil moře! Největší zklamání vždycky přinesly příboje. Stojíte na skále, moře útočí, řve, vy to fotíte a výsledek je neslaný nemastný. Z mořských fotek jsem nakonec vyhrabal tuhle fotku patnáct let starou, z naší kalifornské fotoexpedice. Žádné vlnobití! Plocha, linie, tvar. Klasické kompoziční cvičení.

Na skotském ostrově Skye žádné super vlnobití nemají. Ale měli tam docela dobrou duhu, dokonce tuplovanou. Asi deset vteřin…


Co jsem napsal o moři platí o vodopádech. Taky je to vždycky úžasný zážitek. Výsledek obvykle nic moc, oni jsou ti vodopádi jeden jako druhý. Tenhle je zase z Kalifornie, z Yosemitského parku. Ta duha mu sluší. Praktická rada: obvykle nemá smysl lézt nahoru na vodopád. Je zajímavý zdola. Shora nic nevidíte a ještě riskujete, že tam zahučíte. A nemusíte mít štígro jako ten pán, co tuhle spadnul do Niagary a našli ho dole, jak sedí na kameni a vyklepává si vodu z ucha.

Voda a sluníčko! Bez sluníčka nemá skoro smysl vodu fotit (až na další). Sluníčko vodu projiskří. V protisvětle je to ještě lepší, jenže to by ten kostel svatého Bartoloměje musel stát na druhé straně… Je to v Plzni na náměstí.

Voda a sluníčko? Taky nemusí být. Na skotském ostrově Skye si moc sluníčka neužijete. Pak se šikne trik s rozmazanou vodou. Tady je to třicetivteřinová expozice, ale obvykle stačí pár vteřin a službu to udělá taky. Pěkné, ale hodně nad-užívané.

Někdy se voda rozzlobí a tady měla pořádný vztek. Dvěstěpadesátina a kapky jsou rozmazané, to se hned tak nevidí. Foceno zbaběle – otevřenými dveřmi. Tam by ven dostal jenom Ríšu Horáka.

Uzavřu noční vodou, slavnosti Navalis v Praze. Reflexy ve vodě jsou efektní, autority to doporučují. Prý nám teď v Praze ohňostroje zatrhnou. Tak aspoň si prohlížejme obrázky z doby, kdy bylo zákazů míň.


A co je v záhlaví? Voda nevoda, scénka kolem výlovu Rožmberka v Jižních Čechách. Moc pěkná fotografická příležitost, a fotografy tam mají rádi. Ovšem nezapomeňte na holinky!