Nezařazené

Eurozákaz focení ve veřejném prostoru

Svoboda panoramatu, to je právní termín, o kterém asi málokdo z nás slyšel, já nikoli, až z tiskového oznámení pražské organizace strany Pirátů. Ze zprávy plyne, že se Europarlament chystá zakázat svobodné fotografování na ulici všech evropských měst. Oč jde?


Svoboda panoramatu, to je právní termín, o kterém asi málokdo z nás slyšel, já nikoli, až z tiskového oznámení pražské organizace strany Pirátů. Ze zprávy plyne, že se Europarlament chystá zakázat svobodné fotografování na ulici všech evropských měst. Oč jde?

Rozsáhle o Svobodě panoramatu referuje Wikipedie. Když to shrnu, jde o to, že je to výjimka z autorského práva. Pokud je dílo vystaveno trvale na veřejnosti, dejme tomu socha nebo budova, každý ji smí fotit, filmovat, natáčet na video nebo namalovat – a takto vzniklé odvozené dílo smí šířit. Mohu tedy vyfotit Tančící dům fotku vystavit tady na Digineffu a Vlado Milunič mě za to nemůže honit. Adolf Zábranský, zastupitel Pirátů v Praze, ve své zprávě píše:

Na zasedání výboru Evropského parlamentu pro právní záležitosti dne 16. 6. 2015 byl přijat upravený návrh zprávy k autorskému právu, který na celoevropské úrovni navrhuje zrušit svobodu panoramatu. Hrozí tak, že turisté, amatérští fotografové, nebo i běžní kolemjdoucí, kteří si vyfotí sochu, mohou být žalováni. 

Zkouším dohledat více informací. Primárně jde o projednávání tzv. Zprávy Reda, tedy zprávy Julie Redové (europoslanec ze strana Pirátů), týkající se reformy autorského práva. Ta je základem pro nové evropské autorské právo, které má jako primární cíl umožnit „přeshraniční rovný přístup ke kulturní rozmanitosti“ (viz zde, je to francouzsky). V této Zprávě se výslovně píše o uznání svobody panoramatu. Ke zprávě ale bylo mnoho pozměňovacích návrhů, přičemž svobody panoramatu se týká návrh, jejž podal Jean-Marie Cavada:

Considers that the commercial use of photographs, video footage or other images of works which are permanently located in physical public places should always be subject to prior authorisation from the authors or any proxy acting for them.

Překlad:

Komerční použití fotografií, videozáznamů nebo jiných zobrazení děl trvale vystavených na veřejných místech musí být vždy v souladu se souhlasem autorů nebo jejich pověřených zástupců.

Zdánlivě to zní rozumně, ovšem zakopaný pes je v pojmu komerční využití. Znepokojeni jsou především provozovatelé Wikipedie – a není to jediný prostor na netu, kde jsou zveřejňovány fotografie uměleckých děl. Je to komerční využití? Záleží na právním výkladu. A jak zkušenost napovídá, kde právo umožňuje šikanu a buzeraci, tam se dříve či později šikana a buzerace projeví.

Mimochodem, ta Julia Rda zdá se býti rozumnou a sympatickou osobou, viz její stránku.