Nezařazené

Epson L1300 a L 1800

Tiskárnu Epson L800 s velkými nádržkami InkTank mám už rok a tisknu zběsile – a za příjemně malé peníze. Teď přichází varianta určená pro tisk do formátu A3, také s velkými nádržkami.

Tiskárnu Epson L800 s velkými nádržkami InkTank mám už rok a tisknu zběsile – a za příjemně malé peníze. Teď přichází varianta určená pro tisk do formátu A3, také s velkými nádržkami.

Model L1300 je čtyřbarevný, L1800 šestibarevný. Hlavní specialitou těchto elkových tiskáren je systém velkokapacitních nádržek. Ty jsou v krabičce (na fotce) vpravo a s tiskovým systémem jsou propojené hadičkami. Nádržky mají 70 ml. Ty šestibarevné jsou CMYK (azurová, purpurová, žlutá a černá) plus lehá azurová a lehká purpurová. Ta čtyřbarevná L1300 má pět lahviček, azurovou, purpurovou, žlutou a dvě černé. Je určena spíš pro kancelářskou práci a na tisk fotek určena přímo není.

Zato s šestibarevným tiskem fotek jsou zkušenosti velmi dobré. Podle zprávy Epsonu můžeme na jednu sadu vytisknout až 1500 fotografií. Záruku poskytuje výrobce na 30 tisíc vytištěných stran. Jedna A3 se tiskne přibližně tři minuty. Tisková technologie je MicroPiezo. To je epsonovská specialita založená na piezoelektrickém jevu: určité krystaly jsou schopné měnit objem v důsledku aplikace elektrického náboje. Velikost změny objemu je úměrná síle elektrického náboje a piezoelektrický element je schopen dávkovat až pět různých objemů tiskové kapky (měří se v miliontinách litru čili pikolitrech), typicky od 2 pl do 10 pl. Z toho též plyne, že hlavy zůstávají v tiskárně po celou dobu životnosti a nádržky jsou jen na inkoust – jiné systémy mají tiskové hlavy integrované do nádržek. V tom je i určitá nevýhoda – když se hlavě něco stane, musí se do servisu, kdežto jinde stačí vyměnit nádržku (a hlavu). Tiskárnami samozřejmě lze tisknout i běžný kancelářský tisk, kancelářská L1300 dokáže vytisknut za minutu až 30 černobílých a 17 barevných stánek. Tiskárny mají být v prodeji od července, pídím se po ceně, zatím to nabízejí v Indonésii za sedm milionů indonéských rupií, tisíc rupek je za korunu sedmdesát, takže jsme na nějakých sedmnácti tisících. Což je v podstatě něco přes dvanáct tisíc, což by odpovídalo ceně L800..