Nezařazené

Epson L 850

Se dvěma tiskárnami Epson jsem už čtenáře seznámil, byla do L800 s tiskem do formátu A4 a L1800 do formátu A3+. Bylo to v březnu 2013, kdy jsem ohlásil radost z tisku, bylo to moje první setkání se systémem ITS – inkoustový tankový systém. Model L850 ho má také, a další věci navrch. Jde o inkoustovou tiskárnu, která disponuje nádržkami na inkousty CMYK (C cyan =azurová, M magenta = prupurová, Y yellow= žlutá a K black=černá, plus světlá azurová a světlá purpurová. Výrobce inzeruje, že se na jednu sadu inkoustů dá potisknout 1800 fotek pohlednicového formátu 10 x 15. To jsem nezkoušel, nicméně výdrž náplní je úžasná. V tom je vtip ITS systému: sama tiskárna je nákladná, stojí 9 tisíc (multifunkce tiskárna + skener, varianta L810 bez skeneru je o dva tisíce levnější), ale celá sada lahviček přijde i na neuvěřitelných pět set korun a vydrží vám bez problému na půl roku docela slušně častého tisknutí. Viz zde:


To je tedy ten největší sexappeal tohoto zařízení – tiskne to levně a já už to mám tři roky a neměl jsem žádný problém – jen jednou, když jsem několik měsíců netiskl, vyschla provozní nádržka a tu je třeba dopumpovat několikrát opakovaným procesem čištění trysek – při odzátkovaných lahvičkách, aby šel dovnitř vzduch. To ale byla moje vina, nikoli tiskárnina.



Instalace Instalace je velmi jednoduchá. Tiskárnu je třeba vybalit, zbavit všech pojišťovacích serepetiček a uvolnit zámek pro transport. Do počítače stáhnete ovladače, je třeba ovladač jak pro tiskárnu, tak pro skener. Při instalaci si počítač sám řekne, kdy je třeba připojit USB kabel. S ním jsem se chvilku vztekal, protože v návodu není napsáno, kam se kabel připojí: konektor pro kabel USB B (to je ta koncovka co vypadá jako domeček, mají to zřejmě všechny tiskárny) je schovaný, musíte odklopit skener a v levé části tělesa tiskárny objevíte jeskyňku a v koutě je ten konektor.


Pak vedete kabel takovým malým labyrintem, takže vyjde docela krátký, možná není od věci s tím počítat a pořídit si USB prodlužku. Musíte naplnit nádržky. Je třeba dávat pozor, gumové rukavice nejsou žádný nemístný luxus… Je třeba nůžkami odstřihnout konečky a naštěstí lahvičky mají zarážku, takže se inkoust nalévá docela dobře. Ale na matčině krajkovém vánočním ubruse to nedělejte. Pak jde všechno jak na drátkách, volba portů jde automaticky a za pár minut můžete tisknout eventuálně skenovat.

Jak se s ním pracuje
Je to něco jako tiskárna se skenerem na hlavě. Pro ovládání je ale podstatný panýlek s ovládacími prvky. Tiskárna s vámi funguje v češtině, já si ukázku stáhnul z návodu v angličtině (ale existuje i český návod, enem ho nemůžu najít).


Na panýlku máte vše, co potřebujete, opět cituji z návodu:
1 – vypínač, 2 – Home, základní nastavení, 3 – zvětšování/zmenšování fotek, 4 – nápověda, 5 – displej, 6 – nastavování funkcí, 7 – navigace v meníčkách, 8 návrat, 9 volba počtu stran k tisku, 10 start, 11 ukončení procesu.


Toto vše je důležité, když tiskárna funguje jako autonomní mašina – bez asistence počítače: můžete tisknout z karty, kterou vložíte do slotu, nebo rovnou tisknout z fotoaparátu přes PictBridge přes kabel, lze používat kopírku anebo skener a ukládat naskenované dokumenty nebo fotky na kartu. Pak ten panýlek samozřejmě budete potřebovat. Ještě podotknu, že lze potiskovat i CD a je k tomu v dodávce speciální plotýnka.


Co ale nejde – skenovat negativy nebo dia, nebo se s tím přinejmenším nepočítá. Nicméně i při použití PC je třeba na panýlku nastavit, zda budeme kopírovat, tisknout nebo skenovat. Následují pokyny z počítače.

Tisk je naprosto standardní – je třeba zadat formát, na který budeme tisknout, druh papíru a způob tisku. Lze do aleluja laborovat s ICC profily a tiskárensky čarovat, já coby člověk prostoduchý se řídím ICC profily od výrobce a tisknu na Epson papíry a žádné problémy nepozoruji.


Pokud by se problémy měly vyskytnout, ve Vlastnostech najdeme oddíl Údržba a tam je vše co budeme potřebovat. To proplachování inkoustu je pro ten případ, o kterém jsem se zmiňoval, nicméně netřeba se děsit, ta tiskárna vydrží v pohodě zahálet šest neděl a hlavy nezaschnout. Nicméně je dobře tisknout aspoň jednou týdně.


Do oddílu údržby patří i kontrola hladiny inkoustu, nicméně není to nezbytné, protože nádržky vidíme napřímo.


Aní se skenerem nejsou problémy. Toto je standardní rozhraní Epsonem používané. Vpravo nahoře je režim, pro nenáročné použití je tam plně automatický režim, tohle profi nabízí množství funkcí, jimiž lze ovlivnit výsledek.


Tady to máte rozbalené – lze si otevřít naskenovaný náhled a skenování nastavit, zde kupříkladu v úrovních. Toto je bez nejmenších pochyb užitečná věc.



Shrnutí
Když jsem před třemi lety recenzoval L800, bál jsem se, že jde o pokusný balónek. Není. Systém se ujal, modelů je v nabídce hodně – nejpříbuznější je zmíněná L810 také s panelem, nicméně bez skeneru. Co jsem mohl prozkoumat, nevidím žádný rozdíl od výkonu těch tiskáren, které používám, tedy L800 a L1800. Chybí mi tu wi-fi, nicméně propojení se sítí možné je, zde je v angličtině návod . Souhlasím s pánem, který v recenzi na Heurece žehral, že je to hodně velká mašina, i když – je nižší než moje hápéčko laserová. No ony i ty zásobníky vytvoří docela pořádný pakl! K tisku výhrady nemám, jen podotknu, že mé nadšení z černobílého tisku před třemi lety bylo poněkud unáhlené. Málo platné, je tu jen jedna Y flaška, a odstíny šedé se dohánějí mísenim barevných inkoustů, takže stoprocentně neutrální ten výsledek není. V barvě jsem ale naprosto spokojený.