Nezařazené

Epson a tankový systém

Už jsem zde informoval o dvou tiskárnách Epson, vybavených inkoustovým tankovým systémem. Byly to modely L800 (A4) a L1800 (do A3+). Na včerejší tiskovce Epson seznámil novináře s tím, jak to s tankovým systémem vypadá.

Už jsem zde informoval o dvou tiskárnách Epson, vybavených inkoustovým tankovým systémem. Byly to modely L800 (A4) a L1800 (do A3+). Na včerejší tiskovce Epson seznámil novináře s tím, jak to s tankovým systémem vypadá.

Nechyběly nudné korporativní informace, které ale náčelníky firmy mohou těšit – od začátku roku 2013 stoupla hodnota akcií firmy 7x. Což nás zajímat nemusí, spíš zaujme, že hospodářské výsledky umožňují firmě alokovat 3 miliony dolarů do výzkumu denně. Tím pádem je možno podat 6,5 tisíc patentů ročně. Vzestup se datuje od roku 2011, kdy byly uvedeny tiskárny L100 a L200 s vysokokapacitními tanky – u nás se neprodávaly.

Zajímavý je podíl Epsonu na trhu. V soutěži je třetí po Canonu a HP, ovšem v hodnotě prodaného zboží konkurenty dotahuje. Je to dáno tím, že cena tiskáren L řady je vyšší a tato investice je pak kompenzována podstatně nižšími náklady na pořizování inkoustu.


V segmentu tiskáren A, jako je právě ta L1800, se dostal Epson na vedoucí pozici a má 56% zastoupení na trhu. Mimochodem, mám v testu Sonyho A7 II a ten graf jsem vyfotil z promítacího plátna z ruky ze svého sedadla v poslední řadě.


To jsou bezpochyby pro Epson radostná čísla. V části tiskovky pak zástupci firmy vysvětlovali ekonomické výhody. Na webové stránce mají kalkulátor, kde si můžete vypočítat náklady na tisk – podle toho, kolik toho za rok vytisknete. Srovnáte náklady vaší aktuální tiskárny se zvoleným modelem Epsonu.

Z tiskovky jasně vyplynulo, že Epson zajímá hlavě obchodní sféra, tedy tisk obchodních dokumentů. Fotografové se tiskem fotek příliš nezabývají.

Můj závěr
Jsem přívrženec tisku fotografií a zdaleka nejsem sám, když jsem se účastnil vedení rekvalifikačního kurzu (v rámci AFOP chystáme jeho vzkříšení) , vyžadovali jsme po frekventantech i pevné kopie snímků – jak by ne, dokud to není vytištěné, digitální fotka žádná není, jsou to jen čísílka a stačí málo a je po ní.

L řada je tudíž pro fotografy tisknoucí své fotky výhodná. Po delších zkušenostech ovšem musím korigovat své tvrzení, že při tisku černobílých fotek jsou výsledky absolutně neutrální. Tyhle L-tiskárny mají jen jednu černou náplň, pro dokonalý čb tisk by bylo třeba tří. V březnu Epson uvede nové modely, ale to budou tiskárny určené pro business použití, pro tisk velkého množství tiskopisů (v elektronické digitální éře prudce roste objem potištěného papíru, který nikdo nikdy nikde nebude číst, ale musí bejt). Na otázku, zda se pro fotografy chystá tiskárna s rozšířenou škálou černé zástupci Epsonu zaujali Buddhovu pozici velebného mlčení, čímž nenaznačuji ani v nejmenším, že si myslím, že je taková tiskárna na spadnutí (spíš si myslím, že ne, že je málo lidí, kteří by ji ocenili, protože lid fotografický si navykl šmejdit nosem po skle monitoru, počítat pixely a zalykat se rozhořčení nad šumem.