Nezařazené

EIZO FlexScan EV2750

Jednou to přijít muselo, vyměnil jsem svůj Eizo CG 245 W za sedmadvacetipalcový EV2750. Na jedné straně je to cesta jaksi k jednoduššímu. Ta sedmadvacítka je inzerovaná jako pro kancelářské prostředí a CAD. Nejsem ani kancelář, ani konstruktér, píšu a upravuji fotky. Na úpravu fotek je jistě skvělý ten můj původní. To je v produktových řadách Eizo první grafický monitor se zabudovanou sondou, který umí sám sebe zkalibrovat a jeho software navíc dbá o to, abyste se s kalibrací neloudali a neodkládali ji. V tomto směru je to pro mne jakýsi krok zpátky – cenou 20 tisíc je nový monitor i levnější. Nicméně ten starý je přece jen šest let starý. Chtěl jsem kvalitní sedmadvacítku s rozlišením 2560 x 1440 za rozumnou cenu a tak tedy volba padla sem.


Monitor jsem už poznal na tiskovce Eizo loni v říjnu. On na první pohled nadchne tenkostí rámečku. Tedy, ve specifikacích je uvedeno, že rámeček je milimetrový a že se tudíž monitor dobře hodí do skoro bezešvé sestavy dvou. Pravda je to do jisté míry, protože k milimetrovému fyzickému rámečku je třeba připočítat ještě dalších 6 mm černého orámování displeje – nicméně připusťme, že i tak je to hodně tenké orámování. Ten můj původní měl 21 mm. Není to moc, ale ve srovnání to vypadá opravdu mohutně.

Podstatné jsou ovšem další parametry. Jak řečeno, rozlišení je až 2560 × 1440 bodů, kontrastní poměr 1000:1 a maximální jas 350 cd/m2. Panel LCD s technologií IPS nabízí pozorovací úhel 178 stupňů. Monitor EV2750 využívá k řízení podsvícení hybridní technologii vyvinutou firmou EIZO, která kombinuje stejnosměrnou regulaci s PWM (pulsně-šířkovou modulací). Pro vyšší stabilitu řízení nízkých úrovní jasu (FlickerFree) používá EIZO tzv. regulaci VF-PWM (vysokofrekvenční PWM – 18 kHz).

Příjemným doplňkem je rozbočovač USB 3.0 s jedním konektorem pro upstream a dvěma konektory pro downstream a také podpora funkce Picture by Picture (současné zobrazení videosignálu z více PC). Vstupy jsou obvyklé DisplayPort, HDMI a DVI-D, použil jsem DisplayPort.

V materiálech se dočteme, že optimální jas obrazu je zajištěn funkcí Auto-EcoView, která automaticky upravuje jas podle okolního prostředí. Tato funkce je doplněna o funkci EcoView Optimizer, která upravuje (tlumí) jasovou složku velkých bílých ploch na obrazovce, aby bílá pozadí v textových editorech a mailových klientech nepůsobila nepříjemným oslňujícím dojmem. Nová povrchová úprava také prakticky eliminovala nepříjemný „třpyt“ vznikající na velkých jednolitých plochách (např. na bílém pozadí), konec citátu. Monitor nemá kameru (zato má reproduktory), ale ve spodním rámečku je čidlo pro detekci okolního osvětlení. S EcoView jsme měl potíže, monitor pořád hledal optimum, až nakonec se unavil a stáhnul jas na 20%. Takže jsme to vyřešil prostě vypnutím EcoView a byl pokoj.

Ještě dodám, že sama instalace byla ideální příklad Plug and Play, prostě jsem ho připojil k počítači a Windows 10 pořešily nový počítač jako hlavní a přiřadily druhý počítač jako pomocný. Naprosto nebylo nutno nic nastavit – jenom jsem si chvilku hrál s nastavením velikosti textu. Defaultně je to 100%, pak je třeba ve Wordu nastavit velikost písma – mně vyhovuje 140%. Ovládání je velmi příjemné. Spodní část displeje je dotyková a stačí sáhnout v podstatě kamkoli do oblasti menu – odhadnete , aby to bylo dost daleko od kontrolní diody, abyste si monitor omylem nevypnuli. Takto vypadá ovládání Mode, tedy barevného profilu:


+1 AdobeRGB tento monitor neumí:


Jsou zde pozice pro uživatelská nastavení; DICOM se týká zobrazování medicínských dat, i to je ukazatel, že tento monitor má široký rejstřík použití.

Nad absencí Adobe RGB se možná pozastavíte – není to argument proti tomuto monitoru, neboť ten, opakuji, je nabízen pro kancelářské a CAD použití. Mně osobně sRGB barevný prostor vyhovuje, k Adobe RGB netíhnu a důvody přesahují rámec tohoto článku. Chtěl jsem velkoplošný, jasově vyvářený monitor s ostrou kresbou a přirozenými barvami, to vše za rozumnou cenu a tyto požadavky EV 2750 splňuje.