Nezařazené

EISA udílela ceny

Jako každoročně udílela EISA ceny za nejlepší výrobky v oblasti fota. Které fotoaparáty letos vyhrály?

Canon EOS Mark III je označen z nejlepší „pokročilou zrcadlovku“. Rozlišují se tedy pokročilé a profi. Oceněn byl zejména vylepšený systém 61bodového zaostřování a posílená ochrana proti vlhkosti a prachu.

Jako každoročně udílela EISA ceny za nejlepší výrobky v oblasti fota. Které fotoaparáty letos vyhrály?

Canon EOS Mark III je označen z nejlepší „pokročilou zrcadlovku“. Rozlišují se tedy pokročilé a profi. Oceněn byl zejména vylepšený systém 61bodového zaostřování a posílená ochrana proti vlhkosti a prachu.

Nejlepší kompakt je podle EISA opět od Canonu, model PowerShot G1X. Oceněn je jeho snímač, větší než 4/3 formát, který přístroj výkonově řadí k přístrojům vybaveným APS-C snímačem. Oceněna je i vysoká citlivost snímání a hybridní stabilizace obrazu.

Nejlepší profesionální kompakt je podle EISA Fujifilm X-Pro 1. Jeho snímač označila za revolučně řešený a ocenila i hybridní hledáček. V proklamaci je ale obsažena výhrada vůči poměrně pomalému ostření.

Nikon D4 si odnesl palmu vítězství v oboru profesionálních přístrojů. Oceněno je vysoké rozlišení, velký dynamický rozsah a nízký šum při vysokých citlivostech.

Fotoaparátem roku byl vyhlášen Nikon D800, se svým 36megovým snímačem. Konstatuje se zde, že přístroj má rozměry běžné zrcadlovky, ale výkonem se blíží středoformátovým fotopřístrojům.

Olympus OM-D dostal ocenění jako nejlepší kompaktní systém, chválen je výklopný OLED displej a hlavně vynikající obrazová kvalita.

Olympus TG-1 dostal cenu za nejlepší odolný přístroj, zvláště je zmíněna schopnost aplikace předsádek na objektiv.

Panasonic Lumix G 12-35/2.8 je vyhlášen za nejlepší objektiv profi kompaktní systémy – patří do výbavy přístrojů Micro Cour Thirds, ocenění upozorňuje, že objektiv váží polovinu toho, co váží srovnatelné objektivy pro zrcadlovku.

Samsung NX20 odnesl cenu za nejlepší vyspělý kompaktní systémový přístroj. Zde není moc jasné odlišení „vyspělých kompaktních systémů“ a „kompaktních systémů“ jako takových, míněny jsou mirrorless přístroje a tu hranici vyspělosti jaksi nejsem schopen vyčenichat. Je to velikost čipu? Nicméně oceněný NX20 je bezpochyby výborný přístroj, zatím jsem ho neměl v ruce a tak nemohu potvrdit z vlastní zkušenosti.

Sigma Macro 150/2.8 dostala cenu v makroobjektivech, taktéž jsem ji neměl v ruce. Oceněn je zejména výborný poměr cena / výkon. Hm, stojí 25 tisíc, kdežto makro devadesátka na 2.8 od Tamronu stojí 11.500 a je též vynikající. Nemohu posuzovat, tuto Sigmu neznám, navíc ten Tamron ze z roku 2008. PNejlepší cestovní přístroj je podle EISA Sony HX20V, kompakt s dvacetinásobným zoomem.

Palmu vítězství za vyspělý kompakt odnáší opět Sony, tentokrát za model RX100. Toto mohu podepsat, je to vskutku vynikající přístroj.

Za nejlepší zrcadlovku je označen Sony SLT-A57, je zajímavé, že EISA ocenila přístroj s polopropustným zrcadlem.

No a poslední oceněný je objektiv Tamron 24-70/2.8, určený především pro full frame zrcadlovky. Je charakterizován jako objektiv použitelný i pro profesionální použití.