EISA ocenila jako průkopnický produkt roku výrobek DxO ONE, pozoruhodný proto, že se ještě neprodává a viděli ho tedy jenom zasvěcenci. Je to přídavný fotoaparát, fyzicky připojitelný k iPhonu. Váží 108 gramů a rozměry má 67.5 x 48.9 x 26.3 mm. Zapisuje na jednopalcový CMOS Sony se zpětným osvitem (zdá se, že stejný, jako je v RX100 Mk III) s rozměry 13.2 x 8.8 mm a rozlišením 20,2 Mpx. Poměr stran je 3:2. Objektiv světelný F1.8 má pevné ohnisko 11,9 mm, odpovídající 32 mm kinofilmového přístroje, tedy příjemný širokáč. Má šest členů , některé jsou asférické (detaily neuvedeny). Ostří od 20 cm. Má vestavěný aku, který vydrží 200 snímků. To vidím jako hendikep, protože 200 je málo a aku nelze vyměnit za náhradní.
Citlivost má v základním módu 100 – 12800, v rozšířeném až 51200. Rozsah časů je od 15 sec do 1/8000. Expoziční režimy jsou auto, program, priorita času / clony a plný manuál. Video je FULL HD 1920, zápis na microSD až microSDXC. Obrázky zaznamenává v JPREG, DNG a RAW.
Přístroj je schopen snímat i samostatně, avšak plně se uplatňuje až ve spojení s iPhonem, eventuálně iPadem. S těmito přístroji je připojitelný svým konektorem, který přenáší data osmkrát rychleji, než wi-fi: to je důležitá přednost oproti Sony QX30 a Olympus Air, což jsou také přikládací fotoaparáty, ale spojené právě wifinou, nikoli fyzicky. Na tom spojovacím můstku si výrobce hodně zakládá. Je natáčecí, takže fotoaparát je vůči ploše mobilu otočný. Vyklání se do stran, takže ani při náhlém pohybu mobilu se neulomí a měl by vydržet zhruba sto tisíc nasunutí / vysunutí. Spojovací element je kompatibilní s modely iPhone 6 Plus, 6, 5s, 5c, 5, iPad Air 2, Air, mini 3, 2, a iPad 4. generace, takže já se svým 4s se nechytnu. Potřebuje IOS 8 a novější.
Co k tomu dodat?
DxO laboratoře se zabývají odborným posuzováním fotoaparátů a objektivů a je to také producent špičkového konverzního programu DxO Optic Pro, nyní už ve verzi 10. Tento program se těší pověsti, že se umí mimořádně dobře vyrovnat s obrazovým šumem. Právě tato magie má podle tvrzení výrobce být zakleta i v tomto malém aparátku. Ten nabízí režim SuperRAW, spočívající v tom, že přístroj pořídí rychlou sérii čtyř snímků s cílem eliminovat šum. Toto ovšem není nová technologie, přístroje Sony ji mají už dlouho.
Je s podivem, že se DxO coby švec nedrží svého kopyta a vydal se cestou, kterou se prodírá Sony, respektive Olympus. Fotografování mobilem je extrémně populární hlavně proto,že mobily máme v kapse a nic dalšího nepotřebujeme tahat. Ale těžko posuzovat něco, co jsme neviděli na vlastní oko.