Nezařazené

Dvě novinky od Sonyho

Mirrorless NEX-F3 a zrcadlovka s polopropustným zrcadlem A37 jsou novinky z dílny Sonyho. V obou případech jde o 16megové přístroje, určené k méně náročné práci. Podívejme se na jejich nejdůležitější rysy.

Mirrorless NEX-F3 a zrcadlovka s polopropustným zrcadlem A37 jsou novinky z dílny Sonyho. V obou případech jde o 16megové přístroje, určené k méně náročné práci. Podívejme se na jejich nejdůležitější rysy.

NEX F3
Ač je to k nevíře, řada NEX je teprve dva roky stará! Zrodil se přístroj s rozměry většího kompaktu, s výměnnou optikou a plnohodnotným snímačem APS-C, jaký známe ze zrcadlovek. Nová trojka navazuje na model C3. Významnou změnou je zabudovaný blesk, ten se k trojce dodával v základní dodávce jako příslušenství. Došlo ke změnám ve tvaru, přístroj má lepší grip (úchop a spoušť je posunutá dopředu na grip, takže díky blesku a gripu je trojka větší než předchůdce. Změnil se formát videa, nyní lze totiž HD video AVCHD 1080 v 60i a 24p. K přístroji lze do aktivních sáněk připojit elektronický hledáček nebo stereomikrofon. Displej je vyklápěcí, dokonce o 180 stupňů, vidíme to i dole na ukázce. Obecně je třeba poznamenat, že Sony bude zřejmě i nadále vyvíjet tři řady NEX, trojku, pětku a prestižní sedmičku. Taková péče není překvapující s ohledem na obrovský úspěch, jaký mirrorlessy na japonském trhu mají – zabírají na něm plnou polovinu.

 


SLT-A37
Také SLT řada ještě neoslavila druhé narozeniny a už je zde sedmý model tohoto konceptu, charakterizovaném pevným polopropustným zrcadlem. Toto řešení umožňuje plnohodnotné ostření na principu fázového posunu, které je pořád ještě znatelně rychlejší než ostření na principu analýzy kontrastu (třebaže v poslední době došlo k obrovskému pokroku v tomto směru).

Také A37 je jen detailním vylepšením stávajícího modelu A35. Změnilo se tvarování úchopu a došlo k drobným technologickým změnám. Přístroj nabízí nový algoritmus demozaikování (zpracování obrazu) „by pixel super resolution“ a „auto portrait framing“ – jde o rozpoznání tváře a následného výřezu portrétu, přičemž uloženy jsou dva obrázky, původní i ten vyříznutý. Model vychází vstříc videistům. Je tu vestavěný stereomikrofon a filtr šumu způsobeného větrem.