Nezařazené

Dva širokáče Laowa

Objektivy s pevným ohniskem a širokým úhlem záběru – a ručním ostřením – si vydobyly pevné místo na trhu. Zjišťujeme, že autofokus není všechno a že jsou i jiné hodnoty, například malá váha a rozměry a rozumná cena. Do této kategorie spadají i dvě novinky od firmy Laowa, 25/2-8 Ultra-Macro a 9/2.8 pro formát APS-C. Laowa není na scéně dlouho, nedávno jsem tu recenzoval Laowa 15/2.0 Zero-D pro plnoformátový Sony a ultraširokáč Laowa 12/2.8 v provedení pro Canon, ale dělá se i pro Nikon a Sony.

Laowa 9mm F2.8 Zero-D
Laowa devítka je zatím poslední kreace čínské firmy Venus Optics. Inzeruje svůj výrobek jako světově nejjsirší úhel záběru pro fotoaparáty APS-C. Má úhel záběru 113 stupňů, vysokou světelnost F2.8 a přídomek Zero-D naznačuje, že by neměl mít žádná zkreslení. Má 15 členů v 10 skupinách, 2 jsou asférické a 3 s extrémně nízkým rozptylem. Připomenu, že po přepočtu cca 1.5 x jde o ekv. skoro 15 mm kinofilmového formátu. Od začátku dubna by měl přijít na trh v provedení pro Fuji X, Canon EOS-M a Sony-E (pro bezzrcadlovky řady 6 tisíc a dále, ale i pro plnoformáty, pokud se přepnou na APS-C režim). Cena pro český trh je stanovena na 16 tisíc.


Laowa 5/2.8 2.5-5X Ultra Macro
Tento objektiv je unikátní optický počin – širokoúhlé makro, určené pro plnoformátové přístroje Canon, Nikon, Pentax a Sony. Objektiv má 8 členů v 6 skupinách a pracuje s extrémně velkým výtahem, jak je patrné na obrázku: to nejmírnější je 1:1, tedy 36 mm široký objekt vyplní šířku čipu plnoformátu 24 x 36 mm. Zde se ale dosahuje až pětinásobného zvětšení.Zvláštní konstrukce objektivu přitom zaručuje dostatečný odstup od přední čočky – u extrémních makroobjektivů dochází ke stínění, jelikož se dostáváme k objektu moc blízko. Na tento objektiv jsem tedy opravdu velmi zvědavý, až do Česka dorazí první vzorky. Přitom cena je stanovena velmi příznivě na 12 tisíc korun, opravdu lidumilná cena za takto světelný a výkonný objektiv. Ukázka je z webu Venus Optics – Laowa.