Nezařazené

Dva objektivy Olympus

Dva vysoce světelné objektivy s pevným ohniskem uvádí Olympus pro svůj systém Miro Four Thirds. Jde o ohniska 17 mm a 45 mm se světelností F 1.2. Oba patří do řady Pro. Po přepočtu jde o ohniska 35 a 90 mm, tedy o slušně širokoúhlý a portrétní objektiv. Přepočet se týká ale i clony – pokud jde o hloubku ostrosti. Ta odpovídá ohnisku F 2.4 plnoformátového objektivu. Výrobce zdůrazňuje, že mu jde o příjemný bokeh, tedy měkké rozostření nezaostřených partií. Bokeh je slabina všech menších formátů – a čím jsou menší, tím problémy v tomto smyslu narůstají. Ultrasvětelné objektivy, jako jsou tyto, nabízejí řešení.

M.ZUIKO Digital ED 17mm F1.2 PRO má 15 členů v 11 skupinách. V systému je nasazen člen označovaný ED-DSA (Extra-low Dispersion a Dual Super Aspherical) , tedy asférický s nízkým rozptylem. Omezují chromatickou vadu, ke které mají širokoúhlé objektivy tradičně sklony. Objektiv ostří od 20 cm, ostření je pomocí krokového motoru a je vnitřní (nic se venku nepohybuje). Objektiv váží 390 g, měří 68 x 87 mm ( š x d), průměr závitu filtru je 62 mm.

 M.ZUIKO Digital ED 45mm F1.2 PRO je objektiv spíše portrétní. Má 14 členů v 10 skupinách, jeden je typu ED. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 50 cm, ostření je pomocí krokového motoru a je vnitřní. Objektiv váží 410 g, měří 70 x 85 mm ( š x d), průměr závitu filtru je 62 mm.

Oba objektivy mají antireflexní nano vrstvy. Důraz je kladen i na tiché přesné ostření, vyladěné i pro potřeby videografů. Systém počítá s režimem vyhledávání tváří a ostření na oči. Objektivy jsou utěsněné proti vlhkosti a prachu a záruka funkčnosti je do -10 stupňů. Jde o objektivy profesionální třídy. Cena je stanovena na 1200 dolarů (počítejme cca 35 tisíc korun), pětačtyřicítka by měla přijít na trh už v listopadu, na sedmnáctku se musí čekat do ledna příštího roku.