Nezařazené

Dva nové širokáče od Canonu

Jde o 16-35/4.0 a 10-18/4.5 – 5.6, oba stabilizované a za slušnou cenu. Možná si řeknete, takové širokáče , to už tady přece je!

Jde o 16-35/4.0 a 10-18/4.5 – 5.6, oba stabilizované a za slušnou cenu. Možná si řeknete, takové širokáče , to už tady přece je!

Současná šestnáct pětatříca na stálou světelnost F2.8 je prestižní full frame objektiv, který má jedinou chybku na kráse, že stojí sedmatřicet tisíc (mínus 5 tisíc cashback). Nový objektiv stojí 27500. Bude to těžké rozhodování mezi jím a 17-40/4.0, která po odečtu cashback přijde na 18 tisíc. Pravda, nemá stabilizaci, nicméně si nemyslím, že u širokoúhlých objektivů je stabilizace nezbytná. Takže cenově to bude opravdu na přemýšlení, tím spíš, že stávající 17-40/4.0 je perfektní objektiv.


Nový objektiv patří k prestižní řadě L a je to první širokoúhlý objektiv Canonu vybavený stabilizací s gyroskopickým senzorem. Ostří ultrasonickým USM motorem , který umožňuje ruční doostřování i v automatickém režimu. Čočky jsou opatřeny antireflexní vrstvou Super Spectra poslední generace a v optické soustavě jsou dva ED členy. Clona je devítilamelová, objektiv ostří od 28 cm.+ Cenově velmi zajímavý je objektiv 10-18 mm, určený pro přístroje s malým čipem (APS-C, tedy nikoli pro full frame zrcadlovky). Stojí jenom sedm tisíc a je to momentálně nejlevnější objektiv značky Canon. Také tento objektiv je stabilizovaný a o zaostřování se stará systém STM, osvědčený i při snímání videa díky tichosti svého chodu. I čočky tohoto objektivu jsou kryté vrstvou Super Spectra. Rozsah tohoto objektivu odpovídá ekvivalentu 16 – 28 mm. Je to tedy velmi širokoúhlý objektiv a jistě se osvědčí při kontaktní živé fotografii. Nízká cena vyvolává určité pochyby o dokonalosti výstupu, víme že nelze mít všechno, nicméně při zaclonění se jistě osvědčí i při fotografování krajin.


V poslední době nás Canon spíše zarmucoval cenami svých novinek, ale tyto dva širokáče vycházejí vstříc i spořivé kapse.