Nezařazené

Dva nové objektivy Panasonic Lumix G

Mikro čtyřtřetinový systém má velkou dynamiku a projevuje se to i na inovacích v oblasti výměnné optiky. Panasonic teď doplňuje svoji nabídku o dva zajímavé přírůstky.

Mikro čtyřtřetinový systém má velkou dynamiku a projevuje se to i na inovacích v oblasti výměnné optiky. Panasonic teď doplňuje svoji nabídku o dva zajímavé přírůstky.

LUMIX G X VARIO PZ 45-175 mm f4-5,6 ASPH./POWER O.I.S. Je objektiv určený pro přístroje řady G, ale samozřejmě i GF a je plně kompatibilní i s fotoaparáty Pen od Olympusu. Objektivy tohoto typu mají prodlužovací faktor 1:2, takže jde o ohniska odpovídající 90- 350 mm kinofilmového standardu. Objektiv je 90 mm dlouhý a váží 210 g, už to je dobrá ukázka praktičnosti tohoto systému, který je úsporný i v rozměrech, i ve váze. Objektiv je vybaven stabilizátorem. Objektiv má vnitřní ostření systému Multi-Actuator Floating Inner Focus, díky němuž se optické členy dělí do tří samostatně ovládaných skupin. To zrychluje automatické ostření a zároveň zmenšuje rozměry objektivu. Vnitřní ostření znamená, že při přeostřování se nemění délka objektivu a přední čočka se nepohybuje, což je důležité při použití přechodového nebo polarizačního filtru. Lumix 45-175 mm je mimoto vybaven 2 asférickými členy, 2 ED členy pro eliminaci chromatické aberace neboli barevných kontur na přechodu jasů a stínů a špičkovou optickou vrstvu Nano Surface Coating, zabraňující zdvojené kresbě a přezáření. Další velkou předností je clona se 7 lamelami a důmyslnou konstrukcí, díky níž se uživatelé mohou těšit na příjemnou kresbu v rozostřené oblasti fotografií (bokehu). Panasonic Lumix G X Vario 45-175 mm se na českém trhu začne prodávat během v listopadu. Doporučená maloobchodní cena se bude blížit 10 000 Kč.

 


LUMIX G X VARIO PZ 14-42 mm je mimořádně zajímavý už na první pohled. Jeho rozsah ohniska odpovídá běžným seťákům, ovšem má zcela jinou konstrukci. Připomíná „palačinky“, tedy monofokální objektivy s extrémně plochou stavbou. Váží 95 g a dlouhý je v pohotovostní poloze jen 27 mm. Má 9 optických členů v 8 skupinách a obsahuje 4 asférické členy a 2 ED členy pro eliminaci chromatické aberace neboli barevných kontur na přechodu jasů a stínů. Optická vrstva Nano Surface Coating zabraňuje zdvojené kresbě a přezáření. Zajímavé je zde ruční zoomování – je na elektromotor a rychlost zoomování lze regulovat ovládacím prvkem na boku. Objektiv je opatřen zkratkou HD, což naznačuje, že se sním počítá při snímání videa. Písmenem X v názvu výrobce naznačuje mimořádnou kvalitu výrobku (asi něco jako Canon má svoje elkové objektivy). I tento objektiv je vhodný pro Olympusy řady Pen.