Nezařazené

Drahé ale hezké

Už dnes si můžete koupit jeden nebo druhý nebo oba objektivy Petzval a ta samá firma Lomography nabízí dokonce Daguerra! Jde o Daguerreotype Achromat 2.9/64 Art Lens a tady je jak vymalovaný, vedle původního kousku z roku 1839:

Už dnes si můžete koupit jeden nebo druhý nebo oba objektivy Petzval a ta samá firma Lomography nabízí dokonce Daguerra! Jde o Daguerreotype Achromat 2.9/64 Art Lens a tady je jak vymalovaný, vedle původního kousku z roku 1839:Štěrbina na objektivu prozrazuje, že objektiv spolupracuje s planžetovými clonami, jak je v roce 1858 vynalezl John Waterhouse of Halifax. Tyto planžety používají i oba Petzval objektivy – je ovšem fakt, že čím vyšší clonu (větší číslo = menší otvor), tím se podání kresby blíží standardnímu (ne moc kvalitnímu) objektivu. Ovšem pozor, lze koupit i všelijaké vykouané planžety. Tady máte celou sadu:S takovou vychytanou clonkou může obrázek vypadat následovně:Se standardní clonou to vyjde takhle:Ohnisko je 64 mm a světelnost F2.9, to je vidět. Úhel záběru na plnoformátu 24 x 36 je 37 stupňů. Má jít o achromát: to je historicky prastaré řešení jak omezit optické vady zaviněné tím, že světlo o různé vlnové délce se lomí jinak. Na řešení přišel Angličan Chester Moore Hall dávno před vynálezem fotografie, v roce 1729 a vyrobil první achromatický objektiv pro svůj amatérský astro dalekohled. Sestával ze dvou čoček, jedna je spojka s korunového skla s malou disperzí a rozptylky s těžkého flintového (olovnaté) skla s velkou disperzí. Na řezu objektivem vidíme planžetovou clonu i obe části achromátu, jenom mě mate, že to vypadá, jako by neměl vstupní čočku a achromát byl v zadní části – nemusím chápat všechno.Objektiv je vybaven bajonetem, lze volit Canon, Nikon a Pentax, přirozeně že s redukcí i Sony, eventuálně MFT Olympus & Panasonic. Tyhle exotické objektivy ale mají plný význam opravdu na tom plnoformátu, sorry jako.

Zatím se objektiv prodává na e-shopu Lomography za 500 éček. Je to tedy drahý špás, však ani ty Petzvaly nejsou žádná láce. Analogue shop zatím ale prodává jenom je. V souvislosti s podobnými věcmi říkám – je tu ještě faktor radosti a ten se nedá mechanicky přepočítat na peníze. Radost tenhle Daguerre určitě udělá (aspoň na chvilku, než se ty dírky omrzí)…