Nezařazené

Den s mobilem iPhone 6S

Pětka a šestka obyč šla jaksi mimo mě, fotil jsem s tím jen nahodile. Zato tuhle šestku esko mám příležitost pořádně probrat. A jak praví čínské přísloví, i cesta dlouhá tisíc li začíná prvním krokem, začal jsem prvním dnem. Od slunka východu do slunka západu a to už se něco pozná.

Pětka a šestka obyč šla jaksi mimo mě, fotil jsem s tím jen nahodile. Zato tuhle šestku esko mám příležitost pořádně probrat. A jak praví čínské přísloví, i cesta dlouhá tisíc li začíná prvním krokem, začal jsem prvním dnem. Od slunka východu do slunka západu a to už se něco pozná.

Jaký je a komu je určen
Odpusťte klišé, ale vždycky to takhle dělám. Tak tedy jde o výrobek firmy Apple, její mobil má rozlišení 12 mega v poměru 4:3 (4608 x 2592 pixelů) zadní foťák a 5 Mpx přední, ten na selfíčka. Objektiv je nestabilizovaný, ohnisko 4.15 mm odpovídá 29 mm plnoformátového objektivu, má digitální zoom až do ekvivalentu 146 mm. Světelnost je F2.2. Základní fotoaparát, jak je ve výbavě operačního systému iOS 9, je plně automatický. Zde musím připomenout, že jak iOS, tak Android podporují velké množství aplikací sloužících k fotografování, včetně velmi sofistikovaných. Ty v podstatě napodobují chování velkých fotoaparátů. Podle mého názoru půvab fotografování mobilem je právě v té naprosté automatičnosti, bezstarostnosti. Korekci expozice nastavím poklepnutím na nejsvětlejší místo v obraze a děj se vůle foťákova.


Předmětný mobil patří ke špičce kvalitativní i cenové – podle paměti cena osciluje ve vrstvách nad dvaceti tisíci. Má pouze vestavěnou paměť 16, 64 a 128 GB. Nemá slot na kartu, jedna fotka má datový objem cca 4 MB. Samozřejmě, pak tu je muzika a filmy a to vše si nárokuje místo v paměti. IPhony jsou tedy určeny převážně applistům a iphonistům… nějaký závažný důvod, proč volit právě iOS před Androidem neznám.

Jak se s ním fotí
Šestka esko je velmi rychlá samozřejmě ve srovnání s mou 4S. Ostří rychle a funkce sériového focení je až komicky účinná – když jsem ten rachot spustil a série pokračovala až do ztráty nervů těsně před hranicí 100 fotek, skoro jsme se až lekl a myslel jsem, že to budou nějaké pidi jednomegové obrázky. Nikoli, jsou to plnohodnotné 12 Mpx fotky, z nich je možno vybrat podle libosti nebo uložit všechny. Obrázky posoudíte sami, na první pohled jsou fotky z této generace fotoaparátů úžasné, při bližším ohledání jsou hodně zprocesované – taktéž tyto. Příjemné překvapení je panorama – ta panoramata z mobilů jsou obvykle jenom ošizené nudle, zde se zachovává výška 3750 pixelů a přístroj přestane panoramovat na váš pokyn.


Digitální zoom má samozřejmě jen omezenou použitelnost. Přístroj má fakticky tři spouště, virtuální na displeji a jako spoušť fungují obě tlačítka pro nastavování hlasitosti. To někdy vede k přehmatu, například k nechtěné sérii, když chceme přístroj opřít o podložku ve špatném světle, abyste nerozhýbali dlouhou expozici. Ergonomicky je výhodné tradiční usazení objektivu do rohu, protože je tak minimalizováno nebezpečí, že si strčíme prstík do záběru. Nicméně si myslím, že víc zvědavi jste na ukázky než na dlouhé řeči – s proklikem je to vždycky plný formát neupravené fotky.

Ukázky:

Začalo to ranním mrazíkem, tak trochu ukázka makra.
Sluníčko vychází – přístroj velmi slušně snáší světelný zdroj v záběru.
Teplé ranní světlo.
Je to na plnou světelnost a přitom – na poměry mobilu – ostré je popředí i Zvole v pozadí.
Nesmí chybět: širokoúhlý záběr…
…a (digitální) zoom.
Plné polední slunce.
Sluníčko se loučí – je v záběru a jen jedna reflexní skvrna, velmi dobrý výkon!
Zlaté podvečerní slunce.
Slunce zapadá – i toto je slušný výkon vestavěného HDR. Spasování není stoprocentní.
Noční fotka… celkem dobře osvětlená, 320 ISO.
Noční fotka na 2000 ISO, tak to už sa nedá… Tam je limit.

Shrnutí:
Apple iPhone 6S nadále drží laťku kvality a výkonu hodně vysoko. Fotky dělá skvělé – a co lepšího si od fotoaparátu přát?