Nezařazené

Děčín focený dronem

Ladislav Vejtruba prošel vůbec prvním ročníkem mé Dílny. V březnu se výborně umístil v naší průběžné soutěži a když jsem mu blahopřál, vyprávěl mi, jak fotí dronem. Vyprávěl a poslal i fotky. O focení dronem jsem tu už několikrát psal, před dvěma roky jsem tu představoval kvadroptéru DJI Phantom 2 Vison+ . S tímto dronem jsme si později i zalítal a udivila mě jeho stabilizace, která byla fenomenální – ve srovnání s první generací této kvadroptéry. Ladislav Vejtruba používá následující generaci, tedy typ DJI Phantom 3 Advanced.


Je to stroj řádově za 25 tisíc. Video jede v 2,7 k, ale fotky dělá dvanáctimegové. Je vybaven GPS systémem, takže v uvozovkách ví, kde je. A jaké jsou Ladislavovy zkušenosti?


Fotoaparát zavěšený pod strojem má objektiv s ohniskem odpovídajícím 20 mm kinofilmu, je to pevné ohnisko, bez možnosti zoomu. Světelnost má vysokou, F2.8. Iso se pohybuje od 100 do 1600, umí ukládat do RAW (DNG) a umí bracketing. Právě toho Ladislav využívá, protože takto pořízené fotky skládá do HDR obrázku. Ona snímky zámku v Děčíně, ten nahoře i zde vespodu, jsou HDR.


Nezbytné jsou filtry. Jako ochranu UV, dále Ladislav používá lineární polarizační filtr Polar Pro, a dva neutrální šedé, ND4 (2 EV) a ND8 (3EV). Pro zasněženou krajinu používá ND8, pro měrné slunečné dny ND4. Pokud jde o expozici videa, osvědčuje se dvojnásobek snímací frekvence (setina na 50 fps).


Na těchto dvou ukázkách je Děčínský Sněžník, nahoře kamenná rozhledna z roku 1864. Ladislav má zkušenosti s létáním, takže jeho hlavní letecká zásada je pokora a z ní plynoucí opatrnost. Vždy dbá na to, aby dron v letu viděl, problematické je létání v dešti a mlze, tomu je třeba se vyhnout, radí.


Ptal jsem se na právní aspekty celé věci. Myslím, že to zaseknou, zněla stručná odpověď. Ladislav se snaží přistupovat k létání s pokorou a dodržovat všechna bezpečnostní opatření uvedená v návodu s respektováním soukromí.


Závěrečné ukázky zobrazují obchodní centrum Pivovar. Podle EXIF jsou pořízeny na ISO 940, opět tedy jde o HDR obrázky.


Každopádně jde o donedávna netušenou fotografickou dimenzi. Ovšem málokterá fotografická disciplína potřebuje takovou míru sebekontroly a odpovědnosti, jako právě tato.