Nezařazené

Dávkové zpracování RAW v Zoneru PS 14

Pan Vít Richter se mě na Facebooku ptá: když vyvolávám RAWy tak je v programu přednastavená hodnota na doostření 60 1.2 a redukce šumu 0, dají se tyto přednastavené hodnoty někde měnit? Když člověk dělá 50 fotek naráz tak by to urychlilo práci. Pojďme se na to podívat.

Pan Vít Richter se mě na Facebooku ptá: když vyvolávám RAWy tak je v programu přednastavená hodnota na doostření 60 1.2 a redukce šumu 0, dají se tyto přednastavené hodnoty někde měnit? Když člověk dělá 50 fotek naráz tak by to urychlilo práci. Pojďme se na to podívat.

Dejme stranou, že podle mého názoru nemá dávkové zpracování 50 fotek moc velký smysl. Kouzlo RAW je v individuálním zpracování. Fotím s rozmyslem, mám představu o výsledku – a té představě přizpůsobím zpracování. Soudobé konvertory umožňují rozsáhlé celoplošné úpravy, a ty opravdu dobré dovolí i přechody, případně lokální úpravy. To ovšem chce individuální přístup, takže bych nejdřív rád panu Richterovi vkladl do srdce pochybnost o smyslu dávky – ostatně pochybuji i o smyslu focení souběžně v RAW a JPEG. Nicméně, pan Richter mi v dobré víře ve výsledek položil otázku a samozřejmě odpovím. Otázka se týká konvertoru v Zoneru, ale například v photoshopím Camera Raw se to dělá obdobně, ba dokonce jednodušeji a snadněji. Takže, první odpověď zní, ano, lze měnit jakékoli přednastavené hodnoty – jinak by to všechno ztrácelo jaksi smysl. Takže dejme tomu, že si zvolím tři fotky a ty budu naráz upravovat (může jich být třeba fakt těch padesát).

Vyzkouším způsob, který radí v Československé fotografii Jan Karbusický: brutální stupeň doostření, minimální poloměr a nulový práh. Takto vypadá pracovní okno před tím, než jsme zásahy začali dělat:


Nastavíme tedy Karbusického ostrost – v oddíle Historie vidíte, že se mi to podařilo až na třetí pokus, těch 500 jako síla doostření mi nešlo z prstů…


V druhé fázi vyberu obrázky – stejně jako se to dělá v Manažeru, obvyklým způsobem, klepnutím myši, nebo vybrat všechny přes Shift anebo postupně přes Ctrl. No a když už jsem v tom, pod položkou Fronta dám všechny vybrané do fronty na zpracování.


V dalším kroku udělám to, co zajímá našeho tazatele. Pod položkou roletového menu Nastavení zvolím Aktuální nastavení pro všechny vybrané. Z pohledu na menu vidíte, že jsem si mohl nastavení před tím (třeba včera nebo před týdnem) uložit a z uloženého aplikovat na vybrané – program je opravdu pružný a dovoluje toho hodně.


Když tedy zvolím Aktuální nastavení atd, zdánlivě se nic nestane – ale všimneme si, že v pravém dolním rohu přibylo ozubené kolečko. Je to známka, že obrázek bude konvertován podle nastavení.


Pak už nezbývá než celý proces spustit, klepnutím na záložku Vyvolat anebo na ikonku nahoře vedle symbolu fronty.

Opakuji ale, že je to proti duchu rawového zpracování. Vždyť i ty tři obrázky, které jsem použil jako příklad, by si zasloužily individuální zpracování. Takže se vyplatí udělat přísný výběr, vyselektit opravdu to nej – nej a pak trpělivě si pohrát s každým snímkem zvlášť. Vše fotky si to zaslouží.