Nezařazené

Czech Photo Centre

Včera, tedy ve čtvrtek 13. října, zahájil provoz Czech Photo Centre v Praze Butovicích, přesněji na adrese Na Zlatě 1. A hned to byla bomba, vernisáž výstavy Questions Without Answers americké VII Photo Agency. Centrum je doslova úžasné, atmosféra zahájení byla skvělá a mohl jsem tam provětrat iPhone 7 Plus, takže tenhle referát berte i jako předkrm pro pozdější recenzi nového supermobilu od Apple.

Včera, tedy ve čtvrtek 13. října, zahájil provoz Czech Photo Centre v Praze Butovicích, přesněji na adrese Na Zlatě 1. A hned to byla bomba, vernisáž výstavy Questions Without Answers americké VII Photo Agency. Centrum je doslova úžasné, atmosféra zahájení byla skvělá a mohl jsem tam provětrat iPhone 7 Plus, takže tenhle referát berte i jako předkrm pro pozdější recenzi nového supermobilu od Apple.

Co a kde to je
Nové Butovice jsou nad Jinonicemi, vede tam jednak metro linka B stanice Nové Butovice – nedaleko jsou ty super obchoďáky, jednak tam vede Radlická z centra Prahy a do těch míst míří plzeňská dálnice. Vznikl tam velkoryse řešený blok bytů Smart s náměstím a tam je i zmíněné centrum, spojené se společenským podnikem Trigema. Vypadá to tam takhle, ta úžasná socha je od Davida Černého. Oči v soše koukají kolem sebe a jsou v nich kamery a co vidí, promítají do obrazovek rozestavených kolem. Je to foceno tím širokoúhlým objektivem iPhonu:


Když přepnu na dvojnásobné ohnisko, je to takhle – a máte rozsah základního zoomu iPhonu:


Detailní pohled na galerii s výstavou VII Photo Agency.


Zahájení bylo ve velkém stylu a tohle je panoramatický obrázek. Všechny obrázky jsou na proklik do původní velikosti – a tenhle iPhone dělá panoramata úctyhodně velká, v ideálním případě je výška (= kratší strana) rovna delší straně fotky. Toho ideálu nedosáhnete, protože neudržíte přístroj rovně a při ořezu se něco ztratí, nicméně i tahle fotka má rozměr 14360 x 3720:


Hodně se řečnilo, aj páska se stříhala. Ministr kultury Daniel Herman už má odstříháno a je vysmátý, ředitelka centra Veronika Souralová si ještě nechává radit, jak to udělat, aby nůžky stříhaly, kdežto pražská primátorka Adriana Krnáčová je v pohodě, protože pásky stříhá pořád a má dost času.


Vernisáže se zúčastnili i tři vystavující. Antonín Kratochvíl se objevil, pak se někam ponořil a už se nevynořil. Ministr Herman si potřásl rukou s Edem Kashim (vlevo) a Ron Havivem. No a můžeme se začít bavit o fotkách. Přístroj velmi dobře ostří, ale jako každý mobil má sklony k přepalům, dokonce silné.


Co je naprosto zvláštní: kratší objektiv je stabilizovaný a světelný (F1.8). V nižší světelné hladině – což zde bylo – přístroj se drží dlouhých časů – někdy i 1/15, a tlačí ISO nepochopitelně dolů, tahle fotka má ISO 32:


Shrnu fotografická pozorování – iPhone 7 Plus je svižný, ale chová se divně v tom smyslu, že spoléhá na stabilizaci a libuje si v dlouhých časech i tam, kde by to nemuselo být. Proto bude třeba přejít na nějakou aplikaci, která dovolí nastavit libovolné ISO, eventuálně manipulovat s expoziční dobou, jako je Manual nebo Lightroom (ano, na mobilu se jím dá fotit, dokonce velmi dobře).

Czech Photo Centre
Takže centrum je už otevřené. Najdete v něm zmíněnou výstavu, je tam možnost posedět a vzniká tam knihovna pro fotografy. V podzemí je speciální archiv pro fotografie. Vše si můžete prohlédnout na stránce centra a zde zjistíte, že centrum souvisí se soutěží Czech Press Photo. K centru patří i ono náměstí s Černého sochou. Cituji ze stránky Centra:

Netradiční galerie pod širým nebem, kde člověk může vnímat umělecké exponáty při cestě do práce či na nákupy nebo se zde zastavit, odpočinout a nasát novou inspiraci. Umění nepatří jen do galerií a kaváren, ale především do ulic mezi lidi. Mělo by nás těšit, inspirovat a nutit k zamyšlení i během všedních dní. Je to variabilní prostor pro návštěvníky a možností interaktivní zábavy: kreativní fotografování v různém prostředí pomocí vtipně zakomponované kamery v uměleckém díle velikosti XXL, venkovní stage…

Bulvár má ambice poskytnout seberealizaci hlavně mladým lidem, ale nejen jim. Chce do uměleckého dění vtáhnout „obyčejné“ obyvatele Prahy, a stát se místem, kde se budou setkávat s díly předních českých i světových fotografů i se street artovými instalacemi. Vytvořit uměleckou zónu mimo městské centrum.

Parter také nabídne prostor pro posezení, takže si vystavená umělecká díla můžete užívat v klidu. Vznikne tak netradiční galerie pod širým nebem, kde můžete vnímat umělecké exponáty během cesty do práce či na nákupy, nebo se zde zastavit, odpočinout si a nasát novou inspiraci na čerstvém vzduchu.