Nezařazené

Čtyři full frame objektivy Sony

Sony je vedle Canonu a Nikonu třetí výrobce fotoaparátů s čipem o velikosti kinofilmového okna, tedy full frame. Jeho kompakt Alfu 7 II jsem tu nedávno recenzoval. Doposud byla slabina tohoto systému omezená volba optiky. Takže čtyři nové objektivy, to je docela nářez.

Sony je vedle Canonu a Nikonu třetí výrobce fotoaparátů s čipem o velikosti kinofilmového okna, tedy full frame. Jeho kompakt Alfu 7 II jsem tu nedávno recenzoval. Doposud byla slabina tohoto systému omezená volba optiky. Takže čtyři nové objektivy, to je docela nářez.

Distagon T* FE 35mm F1.4 ZA
Vodě a vlhku odolný objektiv nejvyšší třídy, pětatřicítka na světelnosti F1,4, to je lahůdka pro seriózně pracující fotografy. Objektiv ostří od 30 cm a má devítilamelovou cirkulární clonu. Průměr pro filtr je 72 mm, měří 78.5 x 112 mm a váží 630 g. Přirozeně že všechny uvedené objektivy lze použít i na tělech APS-C, tedy na přístrojích bývalé řady NEX. Právě tento objektiv ale má svůj hlavní smysl na FF těle, na Alfách sedmičkách.


FE 90mm F2.8 Macro G
Je to stabilizovaný makroobjektiv, což znamená, že objekt dlouhý 36 mm vyplní celou délku formátu. Ostří od 28 cm (od roviny čipu), průměr závitu 62 mm , váží 602 g a měří 79 x 130.5 mm . Stejně jako předchozí objektiv je vybaven vnitřním ostřením systému Direct Drive SSM , který má dvě plovoucí skupiny optických členů. Vnitřní ostření je pro makroobjektiv nesmírně důležité, protože se při ostření nemění vzdálenost přední čočky od objektu. Objektiv je konstruován tak, že lze velmi snadno tlačítkem podržet zaostřovací vzdálenost a pohybem zaostřovacího kroužku přepínat mezi ručním a automatickým ostřením.


FE 24-240mm F3.5-6.3 OSS
Takový rozsah pro FF objektiv je nevídaný – od širokoúhlého do docela slušného teleobjektivu. Je to skvělý objektiv pro cestovní fotografii. Má pět asférických členů a jeden ED. I tento objektiv je utěsněný, ostří od 50 – 80 cm podle ohniska, závit 72 mm, míry 80.5mm x 118.5mm a váha 780 g.


FE 28mm F2
Tři asférické včetně jednoho AA (advanced aspherical) členu a dva ED členy, rychlé ostření, to jsou charakteristické prvky tohoto objektivu, který může posloužit jako ideální pro rychlo práci reportážního typu. V režimu ručního ostření ostří od 25 cm. Váží 200 g, podle specifikací měří 64x60mm s průměrem filtru 49 mm. Na fotce je s nasazeným konvertorem, pak je z něho pořádný macek.


Sony dále nasadil čtyři konvertory pro rozšíření zobrazovacího úhlu. Dva jsou pro full frame objektivy, dva pro APS-C systém.

Dnešními novinkami Sony výrazně zvýšil atraktivitu svého plnoformátového Alfa systému. Podle mého názoru je mimořádně zajímavá právě ta osmadvacítka, která velmi dobře půjde k relativně malým, kompaktním tělům plnoformátových sedmiček. Skutečnou bombou je zoom s rozsahem 10x, to na plném formátu ještě nebylo a budu zvědav na optický výkon. Známe dost zoomů od středního do dlouhého ohniska s výtečným výkonem, ale to přehoupnutí od širokoúhlého do teleobjektivu je vždycky problém zaplacený výkonnostními kompromisy. Uvidíme, jak se s tím konstruktéři v tomto případě popasovali.