Nezařazené

Co víme o bezzrcadlovce Nikon

Článek mohu napsat rekordně krátký: Nic. Dnes se ale objevil první teaser Nikonu. Zase, neukázal nic, ale možná něco napověděl. Teaser, to je typ reklamního videa za účelem vydráždění naší zvědavosti (ano, strip tease má stejný slovní základ). Teaser s názvem Cesta světla si můžete prohlédnout zde, moc v něm neuvidíte, snad jsem ještě neviděl žádný, který by poodhalil tak málo:

Článek mohu napsat rekordně krátký: Nic. Dnes se ale objevil první teaser Nikonu. Zase, neukázal nic, ale možná něco napověděl. Teaser, to je typ reklamního videa za účelem vydráždění naší zvědavosti (ano, strip tease má stejný slovní základ). Teaser s názvem Cesta světla si můžete prohlédnout zde, moc v něm neuvidíte, snad jsem ještě neviděl žádný, který by poodhalil tak málo:Jakž takž něco napoví jedno okno ze zmíněného teaseru. Je na něm vidět obrys těla a objektivu.Když tomu trochu pomůžeme, tělo i objektiv se vyloupnou o něco zřetelněji.Nevíme, co znamená ten svítící kroužek. Pokud by to měl být bajonet, pak by byl obrovský oproti tělu. Stávající F bajonet Nikonu má vnější průměr 44 mm a sečnou vzdálenost 46,5 mm (je to vzdálenost od snímače; sečná vzdálenost plnoformátových bezzrcadlovek Sony je 18 mm). Na internetu se objevila informace, že se chystá Z – bajonet pro Nikon s vnějším průměrem 49 mm a sečnou vzdáleností 16 mm. Zveřejněn byl nákres, na kterém vidíme neobvyklé uspořádání elektrických kontaktů ve dvou řadách, nahoře a dole. Všimněme si nákresu těla. Vidíme na něm kapličku pro hledáček, ta ale má typický převis nad rovinu bajonetu.Na obrázku vytaženém z videa však žádný takový převis není:Je to až podezřelé, protože elektronický hledáček je náročné elektronické a optické zařízení a potřebuje svůj prostor, takže se nedá vyloučit, že naznačené tělo je prostě vybájená maketa, v podstatě jen filmová rekvizita a nikoli reálný prototyp.

Pokud jde o objektiv, zdá se, že má jen jeden prstenec a pak by to musel být monofokál neboli pevné sklo, s delším ohniskem a vysokou světelností. Tvar nepřipomíná nic, co by Nikon nabízel, vzdáleně to připomíná objektivy s pevným ohniskem Sigma a Zeiss. Ta vysoká světelnost by mohla souviset s ideovým obsahem teaseru, Cesta světla. Svazky paprsků jsou v ukázce silně zdůrazněny. To by mohl být obsah chystané reklamní kampaně, že nový systém je „matador na světlo“. Alůe to už je naprostá spekulace.

Tolik tedy zjišťujeme náhledem nikoli do křišťálové koule, ale do teaseru, ve kterém jeho tvůrci dostali zadání – neukažte nic a vyvolejte zvědavost.
Obé se podařilo. Zůstaňte na příjmu, vše sleduji s bedlivostí neobyčejnou.

Dodatek z večera 23.7.:
Někomu, zdá se, něco ulítlo… A bude toho víc…