Nezařazené

Co víme o bezzrcadlovce Nikon

Pověstí přibývá, živí je Nikon sám, a na oficiální oznámení detailů nebudeme muset dlouho čekat. Shrňme tedy, co víme a pak to porovnáme s realitou, až ji budeme znát. Podoba nového aparátu je už skoro oficiální, pochází z reklamních videí Nikonu.

Pověstí přibývá, živí je Nikon sám, a na oficiální oznámení detailů nebudeme muset dlouho čekat. Shrňme tedy, co víme a pak to porovnáme s realitou, až ji budeme znát. Podoba nového aparátu je už skoro oficiální, pochází z reklamních videí Nikonu.Přístroje by měly být dva, oba plnoformátové, jeden s 24 megapixely a druhý se 45 (nebo 46?, je můj dohad). Označení se odhaduje Z6 a Z7, proč se začíná početně tak vysoko není známo, to písmeno Z by mělo znamenat typ bajonetu. Ten je jiný než klasický nikonní bajonet, především je větší – což by usnadnilo eventuální redukci stávající optiky. V obou přístrojích má být pětiosá stabilizace na čipu a 400 zaostřovacích bodů. Rychlost sériového focení je 9 fps, to pochází z podstaty bezzrcadlovky. Elektronický hledáček čekáme 3,6 megový. Samozřejmostí je 4K video, je tu ale i 8K video, přičemž by mělo jít o stejné řešení, jako má D850 při časosběru. Na reklamních videích se dá rozeznat displej na zadní stěně i stavový displej na horní stěně. Jsou to fámy nebo realita? Uvidíme.

Spolu s těly by měly přijít i objektivy. Uvádí se zoom 24-70/4.0, tedy klasická výbava bezzrcadlovky, univerzální střední ohnisko. K němu bude nějaký ten objektiv s pevným ohniskem, nejspíš širokoúhlý 24mm, 28 mm nebo dokonce 35 mm. Já bych se přimlouval za 24 mm. Údajně by měl přijít i Nikon Z-Noct Nikkor 85/0.95, tak to by byla lahůdka za astronomické peníze s limitovaným použitím. Nedá se však tento objektiv očekávat ještě letos. Co ale čekat můžeme je konvertor, už kvůli uklidnění stávajících nikonistů, kteří si ostatně právem zakládají na zpětné kompatibilitě své optiky.
Doplněno 16.8.
Poslední oficiální video Canonu ze 16.8. odkazuje na pevné ohnisko 58 mm se světelností F1.2. Osmapadesátka, to tu opravdu dlouho nebylo! Takový objektiv Nikon vyráběl až do devadesátých let a dnes je to hledaná sběratelská rarita. Je   to věru specifické ohnisko, objektiv je to spíše portrétní, při té světelností s možností extrémně malé hloubky ostrosti.  

Nadále platí, že oficiální oznámení máme čekat 23. srpna.