Nezařazené

Co to je expoziční hodnota

Minulý pátek jsem tu slíbil obnovu článku o expoziční hodnotě.  Je to to nejdůležitější, co ve fotografii je, akorát že se to těžko vysvětluje. Zkusme to vysvětlit co možná jednoduše.

Minulý pátek jsem tu slíbil obnovu článku o expoziční hodnotě.  Je to to nejdůležitější, co ve fotografii je, akorát že se to těžko vysvětluje. Zkusme to vysvětlit co možná jednoduše.

Co je to expozice
Nemění se to od začátku devatenáctého století,. Kdy se začalo s fotografováním experimentovat. Něco citlivého vystavíme na určitou dobu působení světla zpracovaném objektivem. Je jedno, zdali je to kámen pokrytý asfaltovou vrstvou anebo čip vašeho digiťáku. Vždy musí být něco citlivého, pak objektiv s určitou kapacitou propustnosti světla, pak čas, po který působíme na to citlivé no a pak to, co fotíme, to musím být nějak osvětlené. To je princip.

Znamená to, že jsou čtyři faktory ovlivňující obraz: citlivost, průchod objektivem, doba působení a pak osvětlení toho, co fotíme.

V digitální fotografii snadno ovlivníme tři z nich: citlivost (v rozmezí citlivosti nastavujeme stupeň ISO), průchod objektivem – ovlivňujeme clonu, dobu působení – čas po který bude závěrka otevřená. To jsme schopni ovlivnit. Zůstává scéna a její osvětlení: pokud zachováme přirozené osvětlení (nevytáhneme lampy nebo blesk) , je to neměnný, stabilní, pevný faktor.

No a tenhle pevný faktor je základ toho čemu říkáme expoziční hodnota. Je to v podstatě množství odraženého světla. Je samozřejmě jiné někde ve sklepě, jiné v kuchyni u okna a jiné na fotbalovém hřišti za slunečného počasí. Abychom se v tom vyznali, musíme v tom udělat pořádek. Vytvoříme si tabulku expozičních hodnot. Stanovíme si pevnou, fixní citlivost a budeme zkoumat, jak se projevuje hodnota osvětlení na clonu a na čas. Platí úměra, že čím je vyšší expoziční hodnota (píšeme EV = exposition value), tím vyšší je světelná hladina (samozřejmě je to naopak, čím je vyšší hladina, tím píšeme vyšší číslo). Teď se podívejte na tabulku:

 


Vidíte, že na svislé ose v šedém poli jsou doby osvitu, nahoře vodorovně jsou clony. Šikmo pak probíhají hodnoty EV. Tabulka platí pro citlivost 100 ISO. Aniž byste dlouho přemýšleli je vám zřejmé, že jedné expoziční hodnotě odpovídají různé kombinace času a clony. Takže třeba hodnotě 12 odpovídá kombinace 1/250 sec a F 4.0, ale také 1/30 a F 11. Nehledejte v tom záhadu. Je to jen tabulkové vyjádření vám jistě známé skutečnosti, že čím víc cloníme, tím musíme prodloužit dobu osvitu, aby snímek za dané citlivosti a daného osvětlení byl stejně exponovaný. Není to jen žádná teorie, tahle tabulka vyjadřuje to, co opravdu nastavuje na vašem aparátu automatika. V čistě automatických režimech sama volí kombinaci času a clony podle daného ISO a hladiny osvětlení. V režimech A (Av) anebo S (Sv) nás nechá nastavit clonu, eventuálně čas, ale k námi zvolené hodnotě nemilosrdně přiřadí příslušnou protihodnotu – podle téhle tabulky. Má ji v sobě zadrátovanou! Když ale používáme funkci expoziční kompenzaci, automatika to trochu jaksi zašvindluje. V tabulce všechno skáče po stupíncích, kdežto kompenzace zpravidla jde po třetinách stupně. Když nastavíme dejme tomu -1/3 EV, nastaví takovou kombinaci, aby při daném ISO a daném osvětlení snímek vyšel o 1/3 tmavší. No a pro názornost jsem z archivu vyštrachal fotky, které odpovídají různým hodnotám EV – v tom smyslu, že byly pořízeny za různého osvětlení. Záměrně jsem smazal EXIF, abych vám nepletl hlavu _ samozřejmě že nebyly pořizovány jen při ISO 100 a reálné hodnoty byly jiné než jaké vidíte na tabulce.

 

Expoziční hodnota 0
Foceno v ZOO prakticky potmě, kaloňové v temném oddělení pavilonu Indonéská džungle, na hranici toho, co je vidět.

 


 

Expoziční hodnota 3

Bídně osvětlená ulice v malém čínském městečku

 


 

Expoziční hodnota 4
Lépe osvětlená noční ulice v Bangkoku

 


 

Expoziční hodnota 5
Dobře osvětlená pražská noční scenérie, fotila Marie Kurovská (Dílna)

 


 

Expoziční hodnota 6
Málo osvětlený kout v našem kostele ve Zvoli

 


 

Expoziční hodnota 7
Dobře nasvícení hudebníci

 


 

Expoziční hodnota 8
Venku za lijáku

 


 

Expoziční hodnota 9
V lese za slunečného počasí

 


 

Expoziční hodnota 10
Interiér technického muzea

 


 

Expoziční hodnota 11
Úzká ulička v Benátkách, den

 


 

Expoziční hodnota 12
Otevřená krajina bez sluníčka

 


 

Expoziční hodnota 13
Otevřená krajina s mírným sluníčkem

 


 

Expoziční hodnota 14
Krásné slunečné počasí

 


 

Expoziční hodnota 15
Pere slunce, jsme na poušti

 


 

… a vyšší EV jsem nenašel ve svém archivu. Prostudujte si tabulku – a plynou z ní někdy neradostné závěry pro kapacitu našeho fotoaparátu. Na něco prostě nestačí…