Nezařazené

Co s tou žní

Zatím to není pro většinu z nás aktuální, ale zima přejde, mihne se jaro a nastane doba cestování. A focení na cestách. Co s nafocenými stovkami, tisícovkami fotek? Zde jsou moje čerstvé zkušenosti. Neberte to jako univerzálně platný návod. Jen se tu svěřuji, jak to dělám já a jak se mi to už mnohokrát osvědčilo. Začnu přípravami před nějakou větší cestou.

Zatím to není pro většinu z nás aktuální, ale zima přejde, mihne se jaro a nastane doba cestování. A focení na cestách. Co s nafocenými stovkami, tisícovkami fotek? Zde jsou moje čerstvé zkušenosti. Neberte to jako univerzálně platný návod. Jen se tu svěřuji, jak to dělám já a jak se mi to už mnohokrát osvědčilo. Začnu přípravami před nějakou větší cestou.
Pochopitelně, důležitý je foťák, nabíječky (raději dvě, kdyby jedna vysadila) a náhradní baterka (raději dvě). Dostatečná kapacita karet, i když… šestnáctigigová karta dnes stojí tisíc korun a ještě se mi nestalo, abych ji plně za jediný den zaplnil. Záleží ale samozřejmě na povaze výpravy, hlavně na tom, zdali bude možné fotky skladovat.

A jsme u toho podstatného. Nikdy jsem si nepořídil databanku, sázím na notebook, netbook, teď jdou dopředu ultrabooky. Maličký netbook stojí do pěti tisíc, za tu cenu byly ještě nedávno paměťové karty. Je to spojené s jistým nepohodlím, přece jen je to zařízení větší a těžší než databanka. Jenže mám tam instalovaný Zoner a mohu tedy na poměrně velkém displeji obrázky prohlížet a posuzovat a kvalifikovaně známkovat a mazat. Zároveň ale vozím externí disk a dělám si z notebooku zálohu. Zálohuju až po prvotním promazání. Po návratu domů si k počítači připojím náhradní disk s promazanými fotkami a ten mi slouží k dalšímu výběru, k úpravám a hlavně k mazání.

Chvála mazání
Je třeba se donutit k nemilosrdnosti.
Když někam cestuji, obvykle je z toho pak nějaká prezentace, tisknu si obrazové knížky. Snesitelný limit je sto fotek. Kdybyste někomu chtěli ukazovat víc než sto fotek, umoříte ho. Kniha s více než stovkou fotek je úmorná. Je třeba zachovat opravdu jen to nejlepší.
Obrazové manažery, samozřejmě Zoner a mnohé další, nabízejí možnost známkování. Je to pomůcka k strukturování archivu. Zoner nabízí pět čísel a nulu, tedy šest číselných pozic, plus jedenáct barevných označení. Archiv se tedy dá hodně jemně strukturovat. To přirozeně není jediná možnost, jak archiv strukturovat – lze přiřazovat klíčová slova, lze dodat název, autora, popis – a podle toho všeho pak je možné v archivu fotky vyhledávat. Každý si podle svého může vybudovat svůj systém, já jen známkuji. Zde na ukázce je otevřená karta s filtrem, navolena je žádná známka, tedy pak filtr vybere neoznačené fotky. A ty smažu bez slzy v oku.


Důležité je členění fotek do složek (adresářů). Už léta to dělám tak, že jméno složky má především datum ve formátu RRMMDD, na ukázce nahoře je to 111231 (31. prosince 2011) a pak dodám označení, o co jde, zde je to ganpati, název naší ubytovny ve Varanasi. Fotky vyhledávám podle názvů složek, takže necítím nutnost zapisovat klíčová slova. Ale opakuji, toto je moje praxe, jsou situace, kdy jsou klíčován slova nezbytná,. Např. Instituce spravující archivy fotek (typicky ČTK) musí mít databázi s klíčovými slovy. Chválabohu, nejsem instituce.

Vystačím si s třemi čísly – obvykle. Jedničkou označuji fotky, které se mi líbí, dvojkou fotky s osobní vazbou – rodina, kamarádi, a trojka jsou „info fotky“, které třeba nemají bůhvíjakou obrazovou hodnotu, ale mají smysl dokumentární. Ale samozřejmě lze i jinak, jedním číslem můžete označit fotky s lidmi, zvířata, krajinu, městský život, jakkoli je možné to provést.

Fotím zpravidla jen v jednom formátu, buď v JPG nebo RAW – nevidím moc velký smysl v simultánním focení JPG + RAW, jen to dřív zanese disk a žádnou výhodu v tom nevidím. U některých dvouslotových zrcadlovek lze na jednu kartu dávat jeden a na druhou druhý formát, to pak možná má smysl zálohy. Ale nikdy jsem po tom nezatoužil.

Následné zpracování sestává HLAVNĚ v mazání. Nejhorší věta zní: tohle se bude někdy hodit. NEBUDE! Nenechte si zaplevelit disk. Pak si otevřete složku a bude na vás civět na nesmyslná směs duplicitních a nečitelných obrázků a propadnete trudnomyslnosti. Když z jednoho dne zbude deset, patnáct fotek, zaplaťpánbu za ty dary!